Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Marta Kawalec 20.01.2015

Pisarz Diccon Bewes: Szwajcarzy nie lubią się zadłużać

Szwajcarzy kupują tylko to, na co ich stać i płacą za to gotówką, bo dług to najgorsza rzecz dla mieszkańców Szwajcarii. Tam, w odróżnieniu od Polski, mało kto się zapożycza - wynika z audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce
Banki szukają rozwiązania dla frankowiczówBanki szukają rozwiązania dla frankowiczówGlow Images/East News

- W miniony weekend Szwajcarzy zostali zapytani, czy zgadzają się z decyzją Szwajcarskiego Banku Centralnego na temat uwolnienia kursu franka i okazało się, że zdecydowana większość popiera tę zmianę – powiedziała Agata Kasprolewicz, dziennikarka Polskiego Radia w audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce.

Pomimo tego, zmiana kursu franka wywołała spore zamieszanie również w samej Szwajcarii, która niekoniecznie na tym zyskuje. W Alpach właśnie rozpoczął się sezon. Zdaniem Agaty Kasprolewicz, wielu narciarzy może nie przyjechać w tym roku do jeszcze droższej niż zwykle Szwajcarii. - A przecież turystyka w kraju, który nie ma surowców naturalnych, ma bardzo duże znaczenie - dodaje dziennikarka.

Doskonałą wykładnią szwajcarskości jest podejście do pieniędzy. Zdaniem Agaty Kasprolewicz, frank nie jest tylko walutą, ale symbolem jedności narodowej. Jeszcze 150 lat temu Szwajcaria była jednym z najbiedniejszych krajów w Europie. Nie miała swojej waluty a płaciło się wtedy 8 tysiącami różnych monet - twierdzi Diccon Bewes, autor książek mieszkający w Zurichu. - Każdy kanton miał wówczas odrębną walutę. Wspólny frank szwajcarski, to wynalazek dopiero z roku 1848. Pierwsze banknoty drukowano jednak w Wielkiej Brytanii i Francji z uwagi na brak własnej drukarni. Obecnie, zdaniem Diccona Bewesa - frank jest symbolem federacji, tożsamości narodowej i sukcesu Szwajcarii.

Do tej pory Szwajcarzy bardzo ostrożnie obchodzą się z pieniędzmi, 2/5 z nich nie posługuje się kartą kredytową. Kupują tylko to, na co ich stać i płacą za to gotówką, bo jak dodaje Diccon Bewes, dług to najgorsza rzecz dla mieszkańców Szwajcarii - mało kto się zapożycza.

Szwajcarzy uwielbiają swoje pieniądze, niektórzy żartują nawet, że je piorą. Chodzi nie o przestępczy proceder prania brudnych pieniędzy, ale o niemal nabożny stosunek do narodowej waluty. Franki są jednymi z najpiękniejszych banknotów na świecie. Trudno w Szwajcarii trafić na zabrudzone czy pogniecione banknoty. Nikt nie upycha ich po kieszeniach, a zabrudzone natychmiast są wymieniane na nowe.

 

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Dariusz Rosiak

Autor: Agata Kasprolewicz

Data emisji: 20.01.2015r.

Godzina emisji: 18.15

kawa