Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Juliusz Urbanowicz 25.02.2015

UE buduje unię energetyczną. Rosja odpowiada groźbą "wojny gazowej" z Ukrainą

Komisja Europejska opowiada się za zacieśnieniem przez kraje UE współpracy w dziedzinie energetyki, by skuteczniej walczyć z wpływami Rosji w tym sektorze. Moskwa tymczasem próbuje podyktować własne warunki - ocenia Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki.
Posłuchaj
  • Więcej świata/Jedynka *Gazowa wojna Rosji z Ukrainą *Świat coraz mniej bezpieczny – raport Amnesty International o prawach człowieka *Tragiczny los albinosów w Tanzanii
  • Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki (Instytut Sobieskiego) - Więcej świata/Jedynka
Czytaj także

Komisja Europejska opracowała plan unii energetycznej, który przedstawiła w Brukseli. Tymczasem Gazprom może w ciągu dwóch dni odciąć dostawy gazu dla Ukrainy, ponieważ - jak twierdzi - nie otrzymał od ukraińskich kontrahentów przedpłaty na dostawy surowca. Rosja i Ukraina od ponad roku nie mogą porozumieć się w kwestii dostaw gazu ziemnego.

- Według mnie, Ukraińcy zapłacili wymagane umową przedpłaty, ale Rosjanie uznali, że to jest jedynie cena za dostawy gazu do Donbasu i każą im dopłacić. A przecież Ukraina nie kontroluje tego obszaru, nie wie, ile faktycznie gazu jest tam dostarczane, dlaczego miałaby płacić? - ocenia w audycji "Więcej świata" w radiowej Jedynce Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki.

Jego zdaniem Ukraina znajduje się w bardzo trudnej sytuacji, bowiem energetyka i gospodarka ukraińska jest w wielkim stopniu zależna od dostaw rosyjskiego gazu.

KRYZYS NA UKRAINIE - serwis specjalny >>>

W opinii Chmala, w sporze gazowym Moskwie chodzi o to, by dostawy na Ukrainę, ale i do innych państw europejskich odbywały się na rosyjskich warunkach.

Unia Europejska stara się wspierać Ukrainę w tym konflikcie, a jednocześnie wypracowuje  własną politykę energetyczną, by ograniczyć możliwości dyktatu gazowego ze strony Rosji.

Niestety, na razie nie udało się osiągnąć porozumienia ws. wspólnych unijnych negocjacji z dostawcami oraz wspólnych zakupów gazu, a to był - zdaniem Chmala - najważniejszy, najdalej idący element planu Donalda Tuska, autora koncepcji unii energetycznej, który przewodniczy obecnie Radzie Europejskiej.

***

Tytuł audycji: "Więcej świata"

Prowadził: Grzegorz Ślubowski

Gość: Tomasz Chmal, ekspert ds. energetyki (Instytut Sobieskiego)

Data emisji: 25.02.2015r.

Godzina emisji: 18.15

JU

''