Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 29.03.2022

Ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe w Turcji. Dr Szymon Kardaś: trudno wierzyć Rosjanom

W Turcji trwają ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe. Międzynarodowe gwarancje bezpieczeństwa oraz wstrzymanie ognia - to główne kwestie, z którymi ukraińska delegacja przyjechała na rozmowy do Stambułu. - Rozmowy pokojowe mogą zakończyć się jakimś rozstrzygnięciem, tylko nie wiemy, dla kogo to będzie sukces - mówi na antenie Programu 1 dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich. 
  • W Turcji trwają ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe. 
  • Mychajło Podolak zaznaczył, iż kluczowe zagadnienie to umowa dotycząca międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. 
  • - Trudno jest wierzyć Rosjanom. Jest taka cała strona procesu negocjacyjnego, wobec którego należy mieć ograniczone zaufanie - mówi dr Szymon Kardaś. 

O priorytetach Kijowa poinformował jeden z członków ukraińskiej delegacji Mychajło Podolak. Jak zaznaczył, kluczowe zagadnienie to umowa dotycząca międzynarodowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy. "Tylko tak możemy zakończyć wojnę" - podkreślił. Jak dodał, druga - nie mniej ważna kwestia - to wstrzymanie ognia, po to, by można było rozwiązać wszystkie problemy humanitarne, które powstały i które trzeba natychmiast rozwiązać. Podolak dodał, że trzecim zagadnieniem jest traktowanie jeńców wojennych. Jak dodał, wobec nich naruszana jest konwencja genewska. Według przedstawiciela ukraińskiego prezydenta problem dotyczy głównie strony rosyjskiej, ale - jak dodał - incydenty zdarzają się również po stronie ukraińskiej.

- Podane do publicznej wiadomości informacje z jednej strony brzmią optymistycznie, jeżeli mówimy o perspektywie ukraińskiej m.in. wstrzymanie ofensywy wokół Kijowa, Czernihowa, gotowość do rozmów w kwestii dot. gwarancji bezpieczeństwa - ocenia ekspert. - Dopóki nie zobaczymy realnych działań po stronie rosyjskiej, to myślę, że zapowiedziom nie należy dawać wiary - dodaje. 

"Trudno wierzyć Rosjanom"

W wojnie na Ukrainie Rosjanie ponoszą ogromne straty, mają ogromne kłopoty z zaopatrzeniem. Wielu ekspertów jest zdania, że fatalnie rozegrali tę wojnę. Czy Rosjanie mogą uderzyć z impetem? - Trudno jest wierzyć Rosjanom, dlatego że to jest taka cała strona procesu negocjacyjnego, wobec którego należy mieć ograniczone zaufanie. Wiemy, że te cele polityczne, z którymi Rosjanie rozpoczynali tę wojnę, były bardzo poważne i mam wrażenie, że z tych najbardziej fundamentalnych oni nie chcą zrezygnować - podkreśla dr Szymon Kardaś. 

- Obawiam się takiego rozstrzygnięcia tego procesu pokojowego, gdzie Rosjanie zachowują swój terytorialny plan posiadania, nie tylko kontrolę nad obwodem ługańskim i donieckim już całości. Teraz będą się starali przejąć kontrolę nad całością - przyznaje gość Jedynki. 


Posłuchaj
22:08 Jedynka/Więcej świata 29.03.2022 r.mp3 Ukraińsko-rosyjskie negocjacje pokojowe w Turcji (Więcej świata/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

Dziennik "Wall Street Journal" i portal śledczy Bellingcat twierdzą, że dwóch negocjatorów ukraińskich i rosyjski oligarcha Roman Abramowicz mieli objawy otrucia wskazujące na użycie broni chemicznej. Wszyscy przeżyli i wrócili do zdrowia. Ofiary, jak twierdzi "WSJ", mają oskarżać o incydent przedstawicieli Kremla przeciwnych rozmowom. "WSJ" podaje, że Abramowicz, oligarcha mający związki z Władimirem Putinem, miał być zaangażowany w rozmowy pokojowe "czasami w połączeniu, a czasami równolegle" z oficjalnym kanałem negocjacji między Kijowem i Moskwą i miał spotkać się w tej sprawie zarówno z Putinem, jak i z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, który według dziennika zwrócił się do prezydenta Bidena, by wstrzymał się z sankcjami przeciwko miliarderowi ze względu na jego rolę w rozmowach. Więcej w felietonie Michała Strzałkowskiego. 

Brytyjski premier Boris Johnson rozmawiał telefonicznie w poniedziałek z prezydentem RP Andrzejem Dudą o konieczności przyspieszenia przez społeczność międzynarodową wsparcia dla Ukrainy - przekazało biuro brytyjskiego szefa rządu. "Przywódcy pochwalili imponujący opór Ukrainy stawiany wojskom rosyjskim, a premier powiedział, że wierzy, iż prezydentowi (Rosji Władimirowi) Putinowi nigdy nie uda się zrealizować jego ambicji podporządkowania sobie narodu ukraińskiego. Obaj przywódcy zgodzili się co do potrzeby dalszego izolowania Kremla w związku z jego nielegalną inwazją oraz utrzymania nacisku na sankcje gospodarcze" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street. Jak dodano, Johnson wyraził również ambicje, aby przyspieszyć i pogłębić współpracę Wielkiej Brytanii z Polską, a obaj zgodzili się spotkać ponownie w najbliższym czasie, aby przedyskutować, w jaki sposób oba kraje mogłyby jeszcze ściślej współpracować. O współpracy polsko-brytyjskiej w rozmowie z dr. Wojciechem Lewandowskim z Uniwersytetu Warszawskiego. 

Czytaj także:

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: dr Szymon Kardaś (OSW), dr hab. Wojciech Lewandowski (UW)

Data emisji: 29.03.2022

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku