Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Kłys 30.03.2022

Dr Karol Wasilewski: Turcja zachowuje się tak, żeby nie antagonizować Rosji

Trwa 35. dzień rosyjskiej agresji na Ukrainę, mimo rosyjskiej zapowiedzi o ograniczeniu działań wojennych. W Stambule odbyły się ukraińsko-rosyjskie rozmowy pokojowe. Wstępnie Kijów zgodził się na przyjęcie przez Ukrainę statusu państwa neutralnego i rezygnację z aspiracji wstąpienia do NATO. 

"Turcja balansuje w konflikcie"

Część rosyjskich wojsk wycofywanych spod Kijowa przerzucana jest do Donbasu. Poinformował o tym doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. Rosja wczoraj zapowiedziała ograniczenie działań bojowych w obwodach kijowskim i czernihowskim, w celu, jak to określono, zwiększenia zaufania podczas rozmów pokojowych. Ukraińskie władze informują, że Rosjanie wycofali jedynie część oddziałów, ale wciąż kontynuują ataki.

Negocjacje, które odbyły się w Turcji, to drugie takie spotkanie. Wcześniej w Antalyi rozmawiali szefowie dyplomacji Ukrainy i Rosji: Dmytro Kułeba oraz Siergiej Ławrow. Wczorajsze rozmowy otworzył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan, mówiąc, że dzięki temu uda się osiągnąć przełom na Ukrainie. Turcja balansuje w konflikcie, sprzedaje Ukrainie uzbrojenie, a z drugiej strony nie ma zamiaru przyłączyć się do rosyjskich sankcji. - To jest balansowanie z proukraińskim zabarwieniem. Pamiętajmy, że jedną z najefektywniejszych broni w rękach Ukrainy są tureckie drony - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Karol Wasilewski, ekspert Agencji Analitycznej NEOŚwiat. - Turcja nie chce się przyłączyć do sankcji i stara się zachowywać w taki sposób, żeby nie antagonizować Rosji - ocenia. 

Rosja potrzebuje przychylności Turcji 

Zdaniem gościa audycji Rosjanom potrzebna jest przychylność władz tureckich. - W tym geście zamknięcia cieśnin przez Turcję interpretowaliśmy to jako wyraźny sygnał wsparcia Ukrainy, ale Rosjanie patrzą na to inaczej - mówi ekspert. - Oni patrzą na te zamknięte cieśniny i widzą, że w perspektywie kilku tygodni, jeżeli ten konflikt będzie się przeciągał, oznacza to również problemy z zaopatrzeniem oddziałów rosyjskich, które pozostały w Syrii czy Libii. Rosjanie też nie mają interesu antagonizowania Turcji - wyjaśnia. 

Jak podkreśla dr Karol Wasilewski, gra między Turcją a Rosją ma szerszy wymiar. - To jest gra o osłabienie jedności Zachodu, porzucenie europejskich społeczeństw za pośrednictwem propagandy czy innych kreowanych obrazów i tego, że Rosja jest rzekomo stroną skłonną do kompromisu - dodaje. 


Posłuchaj
18:01 Jedynka/Więcej świata 30.03.2022.mp3 Ekspert: Turcja zachowuje się tak, żeby nie antagonizować Rosji (Więcej świata/Jedynka)

Czytaj również: 

Ponadto w audycji: 

- Brytyjskie ministerstwo obrony, powołując się na doniesienia wywiadu, poinformowało, że Rosjanie wezwali Grupę Wagnera na pomoc. Poprosili o tysiąc najemników. Wezwanie pomocy może być wynikiem strat, jakie poniosła armia rosyjska. Ma ona również problem z naborem nowych żołnierzy. Czy to upadek mitu rosyjskiej armii? Gościem audycji był gen. Waldemar Skrzypczak, były dowódca Wojsk Lądowych. 

- Litwa. Rozmowa z polskimi pilotami, którzy kończą misję Baltic Air Policing w ramach Sił Szybkiego Reagowania NATO. Więcej w korespondencji Kamila Zalewskiego. 

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Michał Strzałkowski 

Goście: dr Karol Wasilewski (ekspert Agencji Analitycznej NEOŚwiat), gen. Waldemar Skrzypczak (były dowódca Wojsk Lądowych)

Data emisji: 30.03.2022

Godzina emisji: 17.33

IAR/ans

Wiadomości po ukraińskuWiadomości po ukraińsku