Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 19.05.2014

Klastry w Polsce: projekty za 1 mld zł

Mimo, że klastry działają w Polsce dopiero od kilku lat, to firmy w nich zrzeszone realizują projekty warte 1 mld zł. Jest ich już ponad sto i popularność takich powiązań cały czas rośnie.
Najważniejszym elementem  budowy klastra jest zaufanie między partnerami.Najważniejszym elementem budowy klastra jest zaufanie między partnerami.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Krzysztof Krystowski prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie w rozmowie z Sylwią Zadrożną mówi o przewagach konkurencyjnych nad innymi formami zrzeszania się wokół biznesowych projektów./Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/

Krzysztof Krystowski prezes Związku Pracodawców Klastry Polskie w rozmowie z Sylwią Zadrożną mówi o  przewagach konkurencyjnych nad innymi formami zrzeszania się wokół biznesowych projektów.

- Klastry łączą trzy środowiska – gospodarki, nauki oraz bardzo często administracji lokalnej – mówi Krystowski. - To stanowi o sile tych inicjatyw. Stanowią oddolną, prawdziwą samorządność gospodarczą – podkreśla.

Wartość realizowanych w ten sposób inwestycji, wynosząca 1 mld złotych zaskakuje, ale klastry, które kojarzą się wszystkim z nowoczesnymi, innowacyjnymi technologiami, to nie tylko to. Sporo z nich działa w branżach tradycyjnych, związanych z sektorem spożywczym, odzieżowym, transportem czy logistyką.

Najczęściej inicjatywa stworzenia klastra pojawia się ze strony samych przedsiębiorców. Jak podkreśla prezes, najważniejszym elementem jego budowy jest zaufanie między partnerami – z tym jest nadal trudno w Polsce, dlatego tak są potrzebne – mówi Krystowski.

Sylwia Zadrożna, jk