Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 28.05.2014

Zakładanie firmy na próbę? Projekt ulgowego traktowania przedsiębiorców do komisji

Firma na próbę to projekt Twojego Ruchu zakładający ulgowe traktowanie przedsiębiorców przez pierwsze 90 dni działalności. W środę rano posłowie nie poparli wniosku o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierowali go do sejmowej Komisji Gospodarki.
Zakładanie firmy na próbę? Projekt ulgowego traktowania przedsiębiorców do komisjiGlow Images/East News

Projekt zakładał, aby otwieranie firmy na próbę było maksymalnie proste i wymagało od początkującego przedsiębiorcy minimum formalności. Według projektu przedsiębiorca w okresie trzech miesięcy (90 dni) nie musiałby odprowadzać podatku dochodowego oraz ponosić składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe. Projektowane przepisy miałyby zastosowanie tylko do przedsiębiorców, będących osobami fizycznymi, którzy w ciągu ostatnich 5 lat nie prowadzili działalności gospodarczej, w tym działalności gospodarczej w okresie próbnym.
Zakładanie działalności na okres próbny dotyczyłoby wszelkich form i rodzajów działalności gospodarczej, z wyłączeniem działalności wymagającej uzyskania koncesji, a także regulowanej działalności gospodarczej.
Prosta rezygnacja z prowadzenie firmy w okresie próbnym
Nowe przepisy zakładały, że w czasie prowadzenia działalności gospodarczej w okresie próbnym przedsiębiorca używałby oznaczenia "działalność w okresie próbnym". W każdym okresie prowadzenia firmy w okresie próbnym przedsiębiorca mógłbym bez ponoszenia konsekwencji zrezygnować z jej prowadzanie poprzez złożenie prostego oświadczenia. Mógłby również w dowolnym momencie złożyć oświadczenie o rozpoczęciu działalności na ogólnych zasadach. Zaś po upływie okresu próbnego "niejako automatycznie zostałoby uznane, że przedsiębiorca zaczyna prowadzić działalność na zasadach ogólnych" - zaznaczono w uzasadnieni projektu.
Po zakończeniu działalności gospodarczej prowadzonej w okresie próbnym, niezależnie od tego, czy działalność będzie kontynuowana czy zostanie zakończona, przedsiębiorca nie będzie musiał uiszczać zaległych podatków czy składek.

Pracownicy bez etatu
W projekcie zapisano także, że "przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w okresie próbnym nie może zatrudniać pracowników na podstawie umowy o pracę, ani na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, ani na podstawie umowy o pracę nakładczą".

PAP, awi