Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 25.06.2014

Prowadzisz firmę? Zobacz, z jakiej pomocy możesz skorzystać

Mali i średni przedsiębiorcy mają niską świadomość korzyści związanych z nowymi technologiami. Mają też poważne obawy przed zaciąganiem pożyczek. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Edukować przedsiębiorców mają nowe rozwiązania przygotowane przez PARP.
Prowadzisz firmę? Zobacz, z jakiej pomocy możesz skorzystaćGlowimages.com
Posłuchaj
  • O formach pomocy dla firm mówili w Radiowej Jedynce goście Porannych rozmaitości: Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Zwrotnych Programów Ramowych Unii Europejskiej, Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP /Dominik Olędzki, Na
Czytaj także

Przedsiębiorcy, którzy muszą znaleźć prawnika, dystrybutora, partnerów handlowych, pożyczkę czy np. brakujące rozwiązanie technologiczne będą mieli ułatwione zadanie dzięki aplikacji mobilnej „Warszawa dla biznesu”.

- Przygotowaliśmy we współpracy z kilkunastoma instytucjami publicznymi, świadczącymi usługi dla biznesu aplikację dla przedsiębiorców. Dzięki niej można znaleźć potrzebną usługę i instytucję, która taką usługę świadczy w Warszawie – mówi Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. – Jest to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców – dodaje.

W przyszłości podobne aplikacje pojawią się w kolejnych miastach.

Usługi doradczo-szkoleniowe dla MSP

Ułatwień dla przedsiębiorców będzie znacznie więcej. Już od lipca blisko tysiąc małych i średnich firm będzie mogło skorzystać z usług doradczo-szkoleniowych.

- Przedsiębiorca będzie mógł zgłosić się do banku uczestniczącego w tym projekcie i skontaktować się najpierw z doradcą, swoim opiekunem, który będzie przygotowywał razem z nim ocenę finansowania: czy go potrzebuje, na co go potrzebuje, a następnie dobierał odpowiednią jego formę do potrzeb. W programie dostępne będą różne sposoby finansowania: pożyczki, kredyty bankowe, leasing  – wyjaśnia Arkadiusz Lewicki, dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Zwrotnych Programów Ramowych Unii Europejskiej.

Każde wsparcie na wagę złota

Jak zaznacza Alicja Adamczak, prezes Urzędu Patentowego RP, każde wsparcie dla przedsiębiorców jest niezwykle cenne.

- Wciąż jest niewystarczająca świadomość istniejących już przedsiębiorców i tych potencjalnych o tym, jak należy zakładać i rozwijać swój biznes. Nie da się w tej chwili działać w oderwania od praw własności przemysłowej, bo każda firma ma swoją nazwę. Istnieje zatem potrzeba ochrony w kategorii znaku towarowego – uważa Adamczak.

Doradztwo dla przedsiębiorców będzie realizowane na terenie kilkunastu województw przez grono specjalistów wybranych w drodze konkursu. Usługa dostępna będzie przynajmniej do końca marca przyszłego roku.

Dominik Olędzki, awi