Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 26.06.2014

Zakładanie firmy łatwiejsze. Sejm uchwalił nowelę dotyczącą tzw. jednego okienka

Przedsiębiorcy łatwiej i szybciej będą mogli zakładać firmy - już w dniu wpisu do KRS dostaną NIP oraz Regon i będą mogli faktycznie rozpocząć działalność - taki ma być skutek nowelizacji ustawy o tzw. jednym okienku, uchwalonej w czwartek przez Sejm.
UmowaUmowaGlow Images/East News

Przygotowaną w Ministerstwie Sprawiedliwości nowelę ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym poparło 437 posłów, 2 było przeciw, a 1 wstrzymał się od głosu. Teraz ustawa trafi do Senatu.
Jak wskazuje MS, celem noweli jest skrócenie o około 17 dni czasu oczekiwania na możliwość rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej. Według resortu obecnie trzeba na to czekać ok. 25 dni; po zmianach ma to być 7 dni.
NIP i Regon nadawane automatycznie
Będzie to możliwe dzięki nadawaniu NIP-u i Regonu automatycznie po dokonaniu wpisu do KRS. Identyfikatory te nadawane będą na podstawie danych przekazanych z KRS do Centralnego Rejestru Podmiotów Krajowej Ewidencji Podatników i rejestru GUS. Będą one automatycznie zamieszczane w KRS bezpośrednio po ich nadaniu, bez konieczności wydawania orzeczenia przez sąd rejestrowy.
W praktyce zatem działalność gospodarczą będzie można rozpocząć od momentu wpisania podmiotu do Krajowego Rejestru Sądowego.
Wniosek o wpis do KRS
Nowo powstający podmiot będzie tylko musiał złożyć wniosek o wpis do Krajowego Rejestru Sądowego. Informacje o podmiocie zawarte w KRS będą stanowić podstawowy pakiet danych, z których korzystać będą inne instytucje - urząd skarbowy, GUS i ZUS. Oznacza to, że urzędy między sobą będą mogły wymieniać dane dotyczące przedsiębiorcy.
Ustawa ma wejść w życie 1 grudnia 2014 r.

PAP, awi