Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Jarosław Krawędkowski 16.09.2014

Polski przedsiębiorca nie rozstaje się z gotówką – w dzień i w nocy

Polscy przedsiębiorcy nie potrafią rozstać się z gotówką – nadal jedna trzecia z nich rozlicza się z kontrahentami w tej formie, 80 proc. wozi ją samodzielnie do banku, mimo, że traci na to kilka godzin tygodniowo i naraża się na niebezpieczeństwo.
Nadal spora część polskich przedsiębiorców  rozlicza się wyłącznie w gotówce.Nadal spora część polskich przedsiębiorców rozlicza się wyłącznie w gotówce.Glow Images/East News

Jedna trzecia przedsiębiorców rozlicza się z ręki do ręki

Spośród ankietowanych przez Idea Bank przedsiębiorców aż 32% rozlicza się wyłącznie w gotówce, pozostali przyjmują gotówkę i płatności bezgotówkowe.

Źr.Idea Bank/
Przedsiębiorcy noszą lub wożą gotówkę samodzielnie

Przywiązanie do gotówki sprawia, że praktycznie każdy przedsiębiorca musi od czasu do czasu wybrać się do banku, aby wpłacić na rachunek firmy uzyskaną gotówkę. Okazuje się, że przeważająca część z nich – bo aż 80% – robi to samodzielnie.

To oznacza, że zdecydowana większość przedsiębiorców albo wozi pieniądze firmowym autem, albo porusza się z większymi kwotami pieniędzy pieszo lub komunikacją miejską. 19% ankietowanych prosi o pomoc w dostarczeniu gotówki do banku członków rodziny lub współpracowników.

/
Źródło: Idea Bank

Dwie trzecie przedsiębiorców wozi pieniądze do banku w dzień, reszta – po zmroku

Prawie 40% przedsiębiorców wozi gotówkę do banku dopiero po zamknięciu firmy. To oznacza, że przez większą część roku robią to już po zmroku. Najwięcej wskazań, bo aż 68%, dostało dostarczanie gotówki do banku w ciągu dnia, co oznacza, że mnóstwo przedsiębiorców traci na przewiezienie utargu czas, który mogliby poświęcić na pracę lub kontakty z klientami.

/
Źródło: Idea Bank

Wożenie gotówki zajmuje kilka godzin tygodniowo

Przedsiębiorcy na dowiezienie gotówki do banku poświęcają także sporo czasu. Z ankiety wynika, że aż 15% z nich dostarczenie utargu do placówki zajmuje między 30 minut a godzinę, a są tacy, którzy muszą na to poświęć nawet ponad godzinę. W skali tygodnia może to oznaczać kilka godzin straconych np. na stanie w korkach.

/
Wożą gotówkę, mimo, że boją się napadu

Niestety przemieszczanie się z większą gotówką trzeba też rozpatrywać w kontekście bezpieczeństwa. Statystyki policyjne pokazują niestety, że osoby poruszające się z firmowym utargiem padają ofiarami zaplanowanych napaści. Niż dziwnego, że aż 17% ankietowanych obawia się napadu w drodze między firmą a bankiem. Dotyczy to w szczególności kobiet – spośród nich aż 25% boi się napaści w czasie transportu gotówki do banku.

Wyniki pochodzą z badania przeprowadzonego przez Idea Bank wśród przedsiębiorców prowadzących jednoosobowe firmy. Badanie miało formę sondażu telefonicznego, przeprowadzonego w dniach 1-5 września na próbie 300 osób.

Katarzyna Siwek, Marek Siudaj, jk