Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 20.10.2014

Przetargi po nowemu: najniższa cena nie będzie najważniejsza

Koniec dyktatu najniżej ceny - takie zmiany w prawie wprowadza nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych.
- Zagrożenia korupcyjne w kontekście PPP to szkodliwy mit. PPP wcale nie jest narażone na korupcję dużo bardziej niż tradycyjne zamówienia publiczne - mówi Bartosz Mysiorski, wiceprezes Fundacji Centrum PPP.- Zagrożenia korupcyjne w kontekście PPP to szkodliwy mit. PPP wcale nie jest narażone na korupcję dużo bardziej niż tradycyjne zamówienia publiczne - mówi Bartosz Mysiorski, wiceprezes Fundacji Centrum PPP.Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Nowelizacja ustawy o zamówieniach publicznych ma skończyć z dyktatem najniższej ceny. Czy to się uda, mówią: Łukasz Bernatowicz, radca prawny i ekspert BCC oraz Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion./Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia./.
Czytaj także

– To bardzo dobre rozwiązanie - mówi Łukasz Bernatowicz, radca prawny i ekspert BCC. Przypomina, że dominacja kryterium najmniejszej ceny doprowadzała bardzo często do sytuacji, że ten, który dzięki temu wygrywał, ponosił jednak większe koszty i bankrutował albo nie płacił podwykonawcom.

Urzędnik boi sie wyższej ceny

Emocje studzi Piotr Kuczyński, główny analityk Domu Inwestycyjnego Xelion. Według niego, urzędnicy, przezornie i tak będą wybierać najtańsze oferty. – Ten który będzie miał do wybory mniejszą i wyższą cenę, najczęściej wybierze tą pierwszą ofertę, gdyż będzie się bał posadzenia o korupcję – tłumaczy ekspert.

Obecna nowelizacja ma wielkie znaczenie, wszak przepisy o zamówieniach publicznych są podstawą wydatkowania ok. 150 mld zł rocznie.

Błażej Prośniewski