Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 18.11.2014

Akcyza: będą ułatwienia dla przedsiębiorców. Rząd przyjął projekt ustawy

Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Zakłada on obłożenie akcyzą wytwarzania papierosów przy użyciu maszyn do automatycznego nabijania gilz papierosowych i opodatkowanie cygar w zależności od wagi, a nie od sztuki.
Premier Ewa Kopacz podczas posiedzenia Rady MinistrówPremier Ewa Kopacz podczas posiedzenia Rady MinistrówPAP/Radek Pietruszka

Liczący prawie siedemdziesiąt stron dokument przewiduje też ograniczenie biurokracji związanej z poborem akcyzy. Jak bowiem wskazano w założeniach, celem zmian jest "uproszczenie przepisów w zakresie podatku akcyzowego oraz zniesienie i ograniczenie niektórych uciążliwych i zbędnych obowiązków administracyjnych", dotyczących firm działających na rynku wyrobów akcyzowych i samochodów.

Więcej czasu na na zwrot niewykorzystanych znaków akcyzy
M.in. wydłużony ma zostać termin na zwrot niewykorzystanych znaków akcyzy na wyroby spirytusowe, winiarskie i tytoniowe. Przewidziano też uproszczenia w zakresie przepisów dotyczących warunków magazynowania wyrobów akcyzowych objętych procedurą zawieszenia poboru akcyzy. Założono też "odstąpienie od wymogu obligatoryjnej obecności funkcjonariusza celnego podczas niszczenia piwa i wyrobów winiarskich z zapłaconą akcyzą zwróconych w wyniku reklamacji".
Resort finansów zaproponował także, by podmioty rozpoczynające działalność gospodarczą z wykorzystaniem wyrobów węglowych lub gazowych mogły korzystać ze zwolnienia z akcyzy przysługującego zakładowi energochłonnemu. Z takiego zwolnienia mogłyby też korzystać podmioty uruchamiające nową instalację wykorzystującą wyroby węglowe lub gazowe.

Więcej możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych
MF postanowiło ponadto zrezygnować z obowiązku powiadamiania o niepodjęciu lub niewykonywaniu działalności na podstawie uzyskanego zezwolenia akcyzowego. Obecnie niedopełnienie tego obowiązku skutkuje cofnięciem takiego zezwolenia. Zgodnie z projektem rozszerzone mają zostać możliwości stosowania celnych procedur uproszczonych w stosunku do wyrobów akcyzowych.
Ponadto ministerstwo zgodziło się zwolnić z akcyzy pojazdy sanitarne przeznaczone dla zespołów ratownictwa medycznego. Obecnie ambulansy klasyfikowane są jako samochody osobowe do przewozu pasażerów, w związku z czym ich zakup opodatkowany jest akcyzą. Tymczasem pojazdy dla policji i straży pożarnej zwolnione są z podatku.
Resort finansów planuje, że zmiany wejdą w życie 30 czerwca 2015 r.

PAP, awi