Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Anna Wiśniewska 16.12.2014

Rząd pomoże firmom poszkodowanym przez rosyjskie embargo chronić miejsca pracy

Rząd przyjął we wtorek projekt pozwalający ochronić miejsca pracy firmom, które ucierpiały m.in. na rosyjskim embargu. Na ten cel w latach 2015-16 zarezerwowano do 500 mln zł z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Firma słuchacza nie może rozpocząć działalności z powodu braku numeru NIPFirma słuchacza nie może rozpocząć działalności z powodu braku numeru NIPGlow Images/East News
Posłuchaj
  • Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, te pieniądze przynajmniej w pewnym stopniu wynagrodzą przedsiębiorcom ogromne straty straty spowodowane embargiem (IAR)
  • Andrzej Arendarski: polskie firmy nie prędko powrócą na rosyjski rynek (IAR)
Czytaj także

- Rząd ocenia, że dzięki nowym rozwiązaniom zostaną obniżone koszty pracy w przedsiębiorstwach, a w efekcie poprawi się ich sytuacja finansowa. Firmy będą też mogły utrzymać poziom zatrudnienia, co zapewni im gotowość do wznowienia działalności w przypadku poprawy koniunktury - podało Centrum Informacyjne Rządu po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów.
Nowelizacja ustawy antykryzysowej
Projekt przygotował resort pracy. Zakłada on nowelizację obecnie obowiązującej tzw. ustawy antykryzysowej. To ustawa z 2013 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy - pozwala ona pomóc firmom, które znalazły się w trudnej sytuacji z powodu kryzysu ekonomicznego.
Pomoc ma zostać skierowana do szerokiego kręgu firm - przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą i usługową w handlu, przetwórstwie i transporcie. W projekcie zapisano parametry pomocy odnoszące się do sytuacji, w której znaleźli się przedsiębiorcy dotknięci ograniczeniami eksportowymi.
Środki trafią na dopłaty do wynagrodzeń
Środki trafią na dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników zagrożonych zwolnieniami w firmach, w których przejściowo pogorszyły się warunki prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wystąpieniem czasowego ograniczenia eksportu produktów na terytoria innych krajów. Wnioski o pomoc mają być kierowane do starostw.
Rząd zdecydował we wtorek, że zasady ubiegania się o pomoc i kryteria jej przyznawania - oświadczenia, poziom spadku obrotów - będą podobne jak w obecnej ustawie - wynika z informacji CIR. Próg, przy którym będzie można się ubiegać o wsparcie, to 15-procentowy spadek obrotów w trzech miesiącach po 6 sierpnia 2014 r. w porównaniu z takim samym okresem rok wcześniej.
Utrzymanie tego kryterium zaproponował resort pracy, odmienne stanowisko miało Ministerstwo Finansów; resort chciał, by 15-proc. spadek obrotów wskazać w sześcio-, a nie trzymiesięcznym okresie.
Zgodnie z projektowanymi zapisami Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych będzie miał możliwość wsparcia firm w wypłacie pracownikom części wynagrodzeń przy przestoju lub po skróceniu ich czasu pracy. Pieniądze będzie można też otrzymać na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne pracowników i dofinansowania szkoleń dla pracowników.
Planowane przez rząd zmiany miałyby wejść w życie 1 lutego 2015 r., a z nowych rozwiązań będzie można skorzystać do 31 grudnia 2016 r.

"Chodzi o uniezależnienie się od rosyjskiego rynku"
Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, te pieniądze przynajmniej w pewnym stopniu, wynagrodzą przedsiębiorcom ogromne straty spowodowane embargiem.

Zwrócił on uwagę, że te straty spowodowane zostały sankcjami wobec Rosji podjętymi przez Unię Europejską. Prezes KIG zaznaczył, że sedno sprawy nie polega na jednorazowym odebraniu rekompensaty, ale na poszukiwaniu nowych rynków sprzedaży. Chodzi o to, by uniezależnić się od rynku rosyjskiego.

Według Andrzeja Arendarskiego, patrząc na politykę prowadzoną obecnie przez Rosję, przedsiębiorcy z pewnością nieprędko powrócą na tamtejszy rynek. Dlatego trzeba dywersyfikować kierunki eksportu, co przedsiębiorcy właśnie robią a pomaga im w tym między innymi Krajowa Izba Gospodarcza. Poszukiwania kierowane są na kraje Dalekiego Wschodu, Stany Zjednoczone, kraje afrykańskie.

IAR/PAP, awi