Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Borys 02.02.2015

Trzy polskie projekty naukowe mają szansę na duże pieniące z UE

Trzy polskie projekty dostaną po pół miliona euro na przygotowywanie dokładnych biznesplanów. To nagroda za znalezienie się wśród 30 najlepszych wniosków naukowych zgłoszonych do Komisji Europejskiej na konkurs Teaming of excellence.
Trzy polskie projekty naukowe mają szansę na duże pieniące z UEGlow Images/East News

Wśród nagrodzonych jest Międzynarodowe Centrum Badań Innowacyjnych Bioproduktów z Łodzi. Profesor Piotr Paneth z Politechniki Łódzkiej powiedział, że prowadzone tam badania mogą mieć wykorzystanie w przemyśle, do produkcji biopaliw, ale przede wszystkim w medycynie. Chodzi na przykład o produkcję implantów czy inteligentne materiały opatrunkowe, takie jak żele, które same reagują na stan rany.

W tym projekcie, oprócz Politechniki, uczestniczy też Łódzki Uniwersytet Medyczny, Centrum Badań Molekularnych i Makromolekularnych PAN oraz instytuty Maxa Plancka z Niemiec.

Wyróżnione zostało też Wrocławskie Centrum Doskonałości

Ten projekt tworzy Politechnika Wrocławska, Instytut Fraunhofera w Dreźnie i Uniwersytet w Wurzburgu. Profesor Edward Chlebus tłumaczy, że tutaj będzie chodziło o komercjalizację badań w obszarze fotoniki i nanomateriałów.
Trzeci nagrodzony projekt to CEZAMAT Environment w Warszawie, stworzony przez Politechnikę Warszawską i niemiecki Instytut Fraunhofera. Profesor Romuald Beck tłumaczy, że tutaj chodzi o stworzenie sieci czujników chemicznych i biochemicznych, które będą wykrywać zagrożenia dla środowiska. Mogłyby one wcześnie przekazywać informacje o pożarach, zarazach, a nawet o migracjach zwierząt.

Teraz czas na biznesplany
Laureaci mają teraz rok na przedstawienie szczegółowych biznesplanów. Jeśli zostanie on zaakceptowany, mają szansę otrzymać finansowanie w wysokości do 20 milionów euro na okres siedmiu lat. Drugie tyle ośrodki otrzymają z budżetu Ministerstwa Nauki.
Program Teaming of excellence to program Komisji Europejskiej, który ma pomóc w rozwoju najmniej innowacyjnych krajów Wspólnoty. Chodziło o utworzenie nowych centrów badań w partnerstwie strategicznym z wiodącymi ośrodkami naukowymi z innego państwa Unii.
IAR, abo