Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Przerwa 23.02.2015

Loteria paragonowa - lek na szarą strefę?

Kiedy możemy się spodziewać startu loterii paragonowej Ministerstwa Finansów? - Po wakacjach jest szansa, żeby ruszyła - mówi Izabela Leszczyna, wiceszef resortu.
Posłuchaj
  • - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to myślimy, że w czerwcu moglibyśmy podpisywać umowy z wykonawcą. Wykonawca musi mieć kilka miesięcy na przygotowanie. Po wakacjach jest szansa, żeby loteria ruszyła - mówi w Jedynce Izabela Leszczyna, wiceminister finansów. /Sylwia Zadrożna/ Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

- Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to myślimy, że w czerwcu moglibyśmy podpisywać umowy z wykonawcą. Wykonawca musi mieć kilka miesięcy na przygotowanie. Po wakacjach jest szansa, żeby loteria ruszyła - mówi w Jedynce Izabela Leszczyna, wiceminister finansów.

Loteria dla każdego
W loterii będzie mógł wziąć udział każdy, kto zarejestruje paragon fiskalny na kwotę co najmniej 10 złotych. Nagrodami mają być samochody i tablety. - Nie chcemy nikogo wykluczać. Bierzemy pod uwagę także to, że ludzie ubożsi nie dokonują zakupów na duże kwoty. Dlatego 10 złotych to dobra granica. Poza tym chcemy uświadomić wszystkim, że kazdy z nas nawet dokonując najdrobniejszego zakupu jest elementem obrotu gospodarczego, ma wpływ na wzrost gospodarczy. Chcemy uświadomić wszystkim, że bardzo istotna dla wzrostu gospodarczego jest uczciwa konkurencja - mówi Izabela Leszczyna.

Zachęta do uczciwej konkurencji

Na czym polega uczciwa konkurencja? - Na tym, że każdy przedsiębiorca odprowadza podatek VAT, ktory jest wliczony w kwotę brutto, jaką płacimy za towar. Nie wolno tej części ceny zostawiać w prywatnej kieszeni - odpowiada wiceszef resortu.

W jaki sposób bedzie się odbywała loteria? - Na stronie, którą będzie miał obowiązek utworzyć wykonawca loterii, trzeba będzie trzeba taki paragon zarejestrować, podać numer kasy fiskalnej, i wygenerowany zostanie specjanly kod konkursowy. W kolejnym miesiącu odbędzie się losowanie - mówi.
- Cieszy nas to, że media i opinia publiczna przyjęły dosyć pozytywnie tę informację o loterii paragonowej. Liczymy na to, że będzie zainteresowanie - dodaje.

Edukacja młodzieży

Każdy będzie mógł zarejestrować nieograniczoną liczbę paragonów. Loteria to jednak nie jedyne działanie edukacyjne ministerstwa finansów. Będą też specjalne lekcje o podatkach w szkole. Specjalny konkurs o podatkach będzie też dla gimnazjalistów. Nagrodami też będą laptopy, ale też wycieczka do resortu finansów albo Sejmu. W akcję włączą się też studenci. Ci z SGH i UW będą kręcić krótkie filmy o iluzjach podatkowych. Resort planuje też Wielki Test Wiedzy o Podatkach.

Sylwia Zadrożna, mp