Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 29.04.2015

Firmom inwestowanie w badania i rozwój opłaca się

Polskim przedsiębiorcom opłaca się inwestować w badania i rozwój. Udział przychodów wynikających z tych inwestycji w przychodach całkowitych jest coraz większy. W ubiegłym roku wyniósł ponad 16,5 procent.
Polskim przedsiębiorcom opłaca się inwestować w badania i rozwójPolskim przedsiębiorcom opłaca się inwestować w badania i rozwójGlow Images/East News
Posłuchaj
  • O tym, że polskim firmom opłaca się inwestowanie w badania i rozwój mówił w radiowej Jedynce gość Porannych rozmaitości: Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora NCBR /Sylwia Zadrożna, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/
Czytaj także

Najbardziej na takich inwestycjach zyskują małe i średnie firmy, potwierdza Leszek Grabarczyk, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

- W ciągu ostatnich pięciu lat firmy, które inwestowały w badania i rozwój, szybciej niż ich konkurenci, którzy tego nie robili, zwiększały swoje przychody. Szczególnie wysoki był ten wzrost w grupie małych i średnich przedsiębiorstw i to od 2008 roku, czyli w okresie, kiedy mieliśmy do czynienia z dwoma falami kryzysu gospodarczego – mówi Leszek Grabarczyk.

Na zysk trzeba trochę poczekać

Jak informuje ekspert, firmy muszą jednak trochę poczekać na zysk z nakładów, które ponoszą na badania i rozwój.

- Trzeba czekać trochę więcej niż 2,5 roku na pierwsze zwroty z inwestycji w badania i rozwój. Gdy inwestujemy w bardziej ryzykowne technologie, które mogą okazać się przełomowe, na ten zwrot trzeba czekać o wiele dłużej, nieraz pięć lat, a w przypadku branży farmaceutycznej – 10 lat i więcej – mówi Leszek Grabarczyk.
Polskie firmy nie tylko coraz więcej inwestują w badania i rozwój, ale też coraz lepiej radzą sobie z komercjalizacją wyników prac badawczo-rozwojowych.

W nowej perpektywie finansowej Unii Europejskiej na pobudznie innowacyjności polskich firm będziemy mieć około 9 miliardów euro, najwięcej w historii.
Sylwia Zadrożna, awi