Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Anna Wiśniewska 06.07.2015

"Konstytucja dla przedsiębiorców": prace nad ustawą przyspieszą?

Wzmocnienie praw przedsiębiorców i bardziej partnerskie relacje biznesu z administracją - zakłada projekt "konstytucji dla przedsiębiorców". Wicepremier Janusz Piechociński podkreśla, że tak on jak i premier Ewa Kopacz są zdeterminowani, by przyjąć ustawę do końca kadencji.

- W stosownym momencie spotkam się panią marszałek Sejmu. Będę namawiał do tego, aby ustawa były prowadzona poprzez komisję nadzwyczajną, bo wydaje się, że to będzie właściwa forma. Nie sądzę, żeby wokół tej ustawy był większy polityczny, partyjny spór, mimo trwającej kampanii wyborczej - powiedział.

- Myślę, że byłaby to pierwsza ustawa, którą z pełną aprobatą i zrozumieniem dla potrzeb przedsiębiorczości i polskiej gospodarki podpisze nowy prezydent - wskazał.

Dokument przygotowany przez Ministerstwo Gospodarki obecnie czeka na rozpatrzenie przez rząd. To sztandarowa inicjatywa tego resortu do końca kadencji. Zapowiedziała ją w swoim expose premier Ewa Kopacz. Mówiła wówczas, że fundamentem regulacji gospodarczych będzie przekonanie, iż 99 proc. prowadzących działalność gospodarczą wykonuje ją rzetelnie i uczciwie.

Nowe przepisy mają zastąpić wielokrotnie nowelizowaną ustawę o swobodzie działalności gospodarczej z 2004 r.

Wzmocnienie praw i gwarancji dla przedsiębiorców

Pierwszym celem projektowanych przepisów jest wzmocnienie praw i gwarancji dla przedsiębiorców. Zdaniem autorów projektu ma to zostać osiągnięte poprzez wyraźne zapisanie wytycznych interpretacyjnych, z których będą mogły korzystać organy stosujące prawo gospodarcze. - Zostanie sformułowany katalog praw i obowiązków przedsiębiorców i organów oraz wyraźna zasada, że przepisy prawa gospodarczego należy stosować uwzględniając zasady ustanowione w ustawie Prawo działalności gospodarczej (PDG) - czytamy w OSR. Wśród zasad, które wprowadzi ustawa, wymieniono m.in. zasadę proporcjonalności oraz uprawnionych oczekiwań przedsiębiorcy.

Poza tym zmianie ma ulec stosunek administracji do przedsiębiorcy, czyniąc ich relacje bardziej przyjaznymi i partnerskimi. Głównym środkiem do osiągnięcia tego celu będzie wprowadzenie do PDG zasady domniemania uczciwości przedsiębiorcy. Dodatkowo organy administracji uzyskają prawo do częstszego korzystania z porozumienia i dialogu z firmą, dzięki wprowadzeniu do postępowania administracyjnego mechanizmu mediacji oraz instytucji informowania o niespełnianiu przesłanek wydania decyzji zgodnej z wnioskiem. Autorzy wskazują, że obecny brak takich regulacji powoduje "zbyt formalistyczne działanie organów, które często nie uwzględniają uzasadnionych interesów firm".

Wprowadzenie ogólnych zasad nakładania kar administracyjnych

Innym proponowanym w projekcie "konstytucji dla przedsiębiorców" rozwiązaniem jest wprowadzenie ogólnych zasad nakładania kar administracyjnych, dzięki czemu organy administracyjne będą mogły uwzględniać m.in.: stopień naruszenia prawa, upływ czasu od naruszenia lub podejmowane przez przedsiębiorcę działania naprawcze. Ponadto w nowych przepisach ma znaleźć się zasada pierwszeństwa pouczenia przed nałożeniem kary w przypadkach kiedy np. firma nie miała wpływu na powstanie naruszenia lub jego szkodliwość jest znikoma.

Oprócz tego nowe przepisy mają być kompletną regulacją, w której osoby prowadzące firmę znajdą wszystkie podstawowe ograniczenia działalności gospodarczej, czyli tzw. obszary reglamentowane. Autorzy projektu wskazują w OSR, że obecnie działalność wymagająca zezwolenia jest uregulowana w 27 ustawach, uzyskanie licencji w dwóch, a otrzymanie zgody na wykonywanie działalności jest uregulowane kolejną.

PAP, awi