Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 10.09.2015

Opłata interchange może być wyższa. Posłowie szykują pułapkę dla handlowców

Szykują się zmiany w płatnościach kartami. Nowy projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych ma oficjalnie na celu promowanie niektórych kart, ale może doprowadzić do podniesienia opłat interchange, ponoszonych przez handlowców.
Posłuchaj
  • Dlaczego proponowane przez posłów zmiany w ustawie o usługach płatniczych mogą sprawić niemiłą niespodziankę handlowcom poprzez podniesienie stawek interchange, tłumaczy w Polskim Radiu 24 Karol Stec, Dyrektor ds. Koordynacji Projektów Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. /Kamil Piechowski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Stawka intechange to opłata pobierana od każdej płatności kartą od przedsiębiorców przyjmujących taką płatność. A ustawa przewiduje czasowe wyłączenie niektórych kart z maksymalnych stawek. Te przypomnijmy, wynoszą 0,2 proc. dla kart debetowych i 0,3 proc. dla kart kredytowych.

Koniec z niskimi stawkami opłat interchange?

Zmiany najbardziej odczują akceptanci, czyli handlarze akceptujący takie transakcje. Proponowane zmiany w ustawie mogą doprowadzić do tego, że z rynku znikną karty objęte małą prowizją, którą sprzedawcy płacą firmom emitującym karty w trakcie każdej transakcji. Zastąpią je karty droższe.

Z niskich opłat wyłączone zostaną niektóre karty

 ̶  Organizacje emitujące karty będą mogły same ustalać wysokość prowizji – wyjaśnia Karol Stec, Dyrektor ds. Koordynacji Projektów Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji. Dlatego Organizacja jest przeciwna tym zmianom.

Jak dopowiada, emitenci aby zachęcić banki do korzystania z ich kart, będą na pewno chcieli zaproponować wyższe opłaty, przynoszące większe przychody bankom.

 ̶  Możemy dojść do sytuacji, że najdroższe na rynku karty staną się atrakcyjne dla banków, ich ilość będzie wzrastać i tym samym koszty akceptantów, czyli handlowaców i usługodawców, przyjmujących plastikowe pieniądze, będą wyższe – mówi ekspert.

Co prawda, kart, których mają dotyczyć zmiany, jest jak na razie niewiele na rynku. Ale może się to zmienić.

Czy zmiany wejdą w życie - tego jeszcze nie wiadomo. Jak na razie odbyło się pierwsze czytanie projektu w Sejmie i zdobył on wstępną akceptację posłów.

Kamil Piechowski