Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 17.09.2015

GUS: produkcja przemysłowa w sierpniu wyższa niż przed rokiem, ale gorsza od oczekiwań

Jak informuje GUS. w sierpniu br. produkcja sprzedana przemysłu była wyższa o 5,3% w porównaniu z sierpniem ub. roku, natomiast w produkcji budowlano-montażowej odnotowano wzrost o 4,8%. Ale te wzrosty są mniejsze niż się spodziewali analitycy - szacowano wzrost produkcji o ponad 6 procent w ujęciu rocznym. Gorsze wyniki odnotował również handel detaliczny.
Posłuchaj
  • GUS poda dane dotyczące produkcji przemysłowej w sierpniu. Według ekonomistów, na jej poziom miały na pewno wpływ upały i wiążące się z nimi wyłączenia prądu./IAR/.
  • W sierpniu w przemyśle odnotowano wzrosty - produkcja przemysłowa w ujęciu rocznym wzrosła o 5,3 procent. Ale te wzrosty są mniejsze niż się spodziewali analitycy. Duże gorsze od oczekiwań ekspertów są jednak wyniki sierpniowej sprzedaży detalicznej - tłumaczy Monika Kurtek - główna ekonomistka Banku Pocztowego./Justyna Golonko, Naczelna Redakcja
Czytaj także

Również w okresie styczeń-sierpień br. produkcja sprzedana przemysłu była o 4,5% wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 3,4%, natomiast produkcja budowlano-montażowa była o 3,7% wyższa niż przed rokiem, kiedy notowano wzrost o 5,2%.

"Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 3,6 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,3 proc." - napisano.

Wzrost produkcji w ciągu roku w  24 z 34 działów

W stosunku do sierpnia ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 24 spośród 34 działów przemysłu m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep – o 26 proc. (wobec spadku w ub.r. o 18,8 proc.), napojów – o 12,3 proc., mebli – o 7,3 proc., artykułów spożywczych – o 6,9 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 5,6 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 4,9 proc. oraz wyrobów z metali – o 4,5 proc.

Gdzie produkcja spadała

W porównaniu z sierpniem ub. roku spadła za to produkcja w 10 działach; m.in. w produkcji metali – o 5,3 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 3,8 proc., odzieży – o 1,4 proc.

Produkcja budowlano-montażowa też wyższa niż przed rokiem

Jak podał GUS - według wstępnych danych - produkcja budowlano-montażowa, liczona w cenach stałych, obejmująca roboty inwestycyjne i remontowe, zrealizowane na terenie Polski przez przedsiębiorstwa budowlane, była w sierpniu br. o 4,8 proc. wyższa niż przed rokiem (kiedy zanotowano spadek o 3,6 proc.), ale o 0,8 proc. niższa niż w lipcu br.

W stosunku do sierpnia ub. roku we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w jednostkach, w których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - o 9 proc., w specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,1 proc., a w wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne – 0,3 proc.

Jednak w porównaniu z lipcem br. spadek produkcji zanotowano w przedsiębiorstwach specjalizujących się we wznoszeniu budynków - o 6,5 proc. i w zajmujących się robotami budowlanymi specjalistycznymi – o 4,6 proc., a wzrost w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest wykonywanie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 7,7 proc.

Produkcja wyższa niż przed rokiem, ale ceny niższe

Jak jednocześnie informuje GUS, według wstępnych danych w sierpniu 2015 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były niższe o 2,7% w porównaniu z sierpniem 2014 r.

Spadek cen odnotowano również w produkcji budowlano-montażowej - o 0,6%. W okresie styczeń–sierpień 2015 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 2,3% niższe w porównaniu z analogicznym okresem 2014 r. (kiedy również notowano spadek - o 1,3%), a ceny produkcji budowlano-montażowej - o 0,4% (spadek w ub. roku - o 1,4%).

Spadek cen również w stosunku do lipca

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w sierpniu 2015 r. były o 0,7% niższe niż w poprzednim miesiącu.

Spadek cen zanotowano w górnictwie i wydobywaniu o 1,7%, w tym w górnictwie rud metali (o 6,9%), przy wzroście cen w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) (o 1,6%).

Obniżono również ceny w przetwórstwie przemysłowym o 0,7%, w tym najbardziej w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 9,4%).

Spadły również ceny w produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych (o 0,6%), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, odzieży (po 0,5%), metali (o 0,4%), wyrobów z metali, wyrobów tekstylnych (po 0,3%), urządzeń elektrycznych oraz wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (po 0,2%).

Ceny produkcji maszyn i urządzeń ukształtowały się na poziomie zbliżonym do zanotowanego w poprzednim miesiącu.

Analitycy BGK: gorsze wyniki przemysłu w sierpniu ze względu na upały

Samo przyspieszenie wzrostu produkcji nie jest niespodzianką ze względu na efekt kalendarza i większą liczbę dni roboczych. Jego skala była jednak nieznacznie niższa od prognoz rynkowych zakładających wynik na poziomie 6,1 proc. rdr. Oceniamy, że źródłem tego niewielkiego rozczarowania jest trudny do oszacowania wpływ ograniczenia dostaw energii w trakcie upalnego sierpnia – oceniają analitycy BGK.

Sektor przemysłowy pozostaje jednak w trendzie wzrostowym

W ich ocenie, pomimo słabszego wyniku dane wskazują, że sektor przemysłowy pozostaje w trendzie wzrostowym. Trzeba odnotować, że w strukturze danych poprawie uległy wszystkie składowe, w tym dynamika produkcji przetwórstwa przemysłowego, która podniosła się do wysokiego poziomu 6,1 proc. rdr. Ponadto pozytywnie odznacza się ponowne nieco silniejsze od prognoz odbicie w górę dynamiki produkcji budowlano-montażowej (do 4,8 proc. rdr).

Trzeba jednak uważać na Chiny

Niemniej, co sygnalizowały ostatnie badania koniunktury, na horyzoncie pojawiają się zagrożenia związane z globalnym spowolnieniem wzrostu przemysłu wywołanym przez problemy chińskiej gospodarki.

Uważamy jednak, że przynajmniej w perspektywie kilku najbliższych miesięcy ten problem nie będzie się materializował, choć ze względu na brak pozytywnego oddziaływaniu kalendarza w kolejnym miesiącu należy oczekiwać ponownego osłabienia przyrostu produkcji.

Można też wspomnieć, że ze względu na spadki cen surowców cały czas silna pozostaje presja deflacyjna ze strony producentów. Indeks PPI po raz kolejny obniżył się, osiągając poziom minus 2,7 proc. rdr.

Gorsza od oczekiwań sprzedaż detaliczna

GUS poinformował, że w sierpniu br. odnotowano wzrost sprzedaży detalicznej1 w cenach stałych w skali roku o 2,0% (wobec wzrostu o 3,5% przed miesiącem oraz o 2,8% w sierpniu ub. roku).

W sierpniu sprzedaż mniejsza niż w lipcu

W porównaniu z lipcem br. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 1,8% (wobec spadku przed rokiem o 0,4%).

Największy wzrost sprzedaży pojazdów i części do nich

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w sierpniu br. była wyższa niż przed rokiem w większości grup. Wśród grup o znaczącym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem najwyższy wzrost odnotowano w podmiotach zajmujących się handlem pojazdami samochodowymi, motocyklami i częściami (o 19,1% wobec spadku przed rokiem o 3,3%) oraz w jednostkach sprzedających żywność, napoje i wyroby tytoniowe (o 3,4% wobec 3,2% przed rokiem), jak również w przedsiębiorstwach prowadzących pozostałą sprzedaż detaliczną w niewyspecjalizowanych sklepach (o 5,5% wobec 5,2 %) .

W pozostałych grupach o niższym udziale w sprzedaży detalicznej ogółem zwiększyła się sprzedaż w grupowaniach: „prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach” (o 14,9%), „farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny (o 3,5%) oraz „tekstylia, odzież, obuwie” (o 3,4%). Pogłębił się natomiast spadek w grupie „pozostałe” (do 14,8%)​.

Analitycy BGK: gorsza sprzedaż detaliczna efektem jednorazowych czynników

W odniesieniu do sprzedaży detalicznej, mimo wyniku wyraźnie niższego niż konsensus rynkowy jesteśmy dalecy od jednoznacznie negatywnej interpretacji. Sądzimy, że negatywna niespodzianka jest w znaczącym stopniu efektem czynników jednorazowych, nie mających znaczenia w dłuższej perspektywie.

Sądzimy, że negatywnie na sprzedaż wpłynęła sierpniowa fala upałów, znacząco wpływając na zachowania konsumentów (dużo urlopów, przesunięcie popytu na inne niż zwykle dobra). Sądzimy, że przynajmniej część tych strat zostanie we wrześniu odrobiona.

Czynnikiem obciążającym sierpniowy wynik w ujęciu nominalnym był także spadek cen na stacjach paliw. Perspektywy sprzedaży i konsumpcji w średnim okresie lepiej odzwierciedla utrzymujący się dwucyfrowy wzrost sprzedaży pojazdów (i części do nich), najwyraźniej Polacy nie obawiają się znacznych, jednorazowych wydatków.

Także stabilna, dodatnia dynamika sprzedaży w grupie towarów prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach, a więc w znacznej mierze uznaniowych, pokazuje, że konsumenci nie widzą potrzeby zaciskania pasa.

Analitycy Banku Millennium: mamy pewne wyhamowanie koniunktury

Dane za sierpień potwierdzają pewne wyhamowanie koniunktury w trzecim kwartale - napisali w komentarzu analitycy Banku Millennium. Sektor konsumpcyjny ma się nadal nieźle i pozostaje filarem wzrostu PKB. Wyniki przemysłu mogą być natomiast zaburzone przez czynniki przejściowe. Wydaje się jednak, że skala odbicia koniunktury w drugiej połowie roku będzie miała mniejszy zakres i oczekiwano na początku roku, choć osiągnięcie wzrostu gospodarczego w całym bieżącym roku na poziomie 3,6% wciąż wydaje się realne. Dane te nie zmieniają naszych oczekiwań co do polityki pieniężnej. uważamy, że do końca kadencji obecnej RPP stopy utrzymane zostaną na bieżącym poziomie.

Analitycy mBanku: w najbliższych miesiącach zobaczymy wpływ słabszej koniunktury w Chinach na naszych partnerów

Podobnego zdania sa anaklitycy mBanku. Jak napisali w komentarzu, wypłaszczenie trajektorii produkcji przemysłowej staje się faktem. W kolejnych miesiącach możemy szukać już wpływu słabszej koniunktury u naszych głównych partnerów, w tym wpływu zamówień z Chin na niemiecki przemysł. Możliwe jest też negatywne oddziaływanie konkurencyjnego cenowo importu z Rosji (głównie półprodukty). Na to ostatnie wskazują już dane o imporcie z poprzednich miesięcy. 

Analitycy: wpływ na produkcję w sierpniu miała pogoda i wyłączenia energii elektrycznej

Jak pisali w swoim porannym komentarzu analitycy mBanku, szczególnie produkcja znajdowała się w tym miesiącu pod silnym wpływem ekstremalnej pogody.

Dlatego eksperci z mBanku spodziewają się, że przestoje w przedsiębiorstwach i ograniczenia w dostawach energii istotnie obniżyły produkcję.

Z tego względu produkcja przyspieszy jedynie nieznacznie, pomimo pozytywnej różnicy dni roboczych i niskiej bazy w produkcji samochodów.

Jednocześnie uważają, że wpływ upałów na sprzedaż detaliczną był mniejszy.

Eksperci już sygnalizowali wielki wpływ upałów na polską gospodarkę

Przypomnijmy, już na początku września analitycy z Markit mówili o gwałtownym pogorszeniu koniunktury w polskim przemyśle w tym miesiącu. Wskaźnik PMI, obrazujący kondycję polskiego sektora przemysłowego, spadł o 3,4 punkty wobec lipca br., i był to największy spadek od stycznia 2005 roku.

- Tempo wzrostu wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i eksportu było zdecydowanie słabsze we wszystkich trzech przypadkach. Firmy ograniczyły aktywność zakupową, a zaległości produkcyjne wyraźnie zmalały - podkreślili autorzy badania w komentarzu.

Czytaj więcej
Zakłady azotowe przemysł 1200.jpg
Polski przemysł mocno zwalnia. Ekspert: to efekt ograniczeń w dostawach energii elektrycznej

Zdaniem eksperta Pracodawców RP Łukasza Kozłowskiego, tak gwałtowne pogorszenie koniunktury można przypisywać nadzwyczajnym ograniczeniom w dostawach energii elektrycznej dla przemysłu, jakie miały miejsce w sierpniu.

Tempo wzrostu przemysłu w sierpniu wyraźnie spowolniło

Analitycy zwrócili uwagę, że sierpień był jedenastym miesiącem z rzędu, kiedy wzrosła liczba nowych zamówień w polskim sektorze przemysłowym. - Jednak tempo tego wzrostu wyraźnie spowolniło w porównaniu do lipca i było najsłabsze w obecnym okresie wzrostów. Ogólnie liczba całkowitych nowych zamówień i zamówienia eksportowe odnotowały w sierpniu tylko niewielki wzrost - wyjaśnili.

Ograniczenia w dostawach prądu dla dużych odbiorców. "Mamy bardzo trudną sytuację"

Źr. TVN24/x-news

Słaby napływ nowych zamówień w sierpniu wpłynął na poziom produkcji. "Wzrost produkcji został utrzymany, jednak był on najsłabszy w obecnym jedenastomiesięcznym okresie wzrostów. Produkcja była częściowo wspierana poprzez pracę nad zaległymi zamówieniami, jednak i zaległości produkcyjne zmalały w najszybszym tempie od września 2014 roku" - zaznaczono.

IAR, PAP. jk, mBank, BGK, Bank Millennium