Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 04.12.2015

Podatek bankowy uderzy… w firmy ubezpieczeniowe i ich klientów

Podatkiem bankowym objęte będą banki krajowe i oddziały banków zagranicznych ale także oddziały instytucji kredytowych, SKOKi i ... krajowe zakłady ubezpieczeń. Wysokość podatku bankowego dla banków jest zgodna z oczekiwaniami, niemiłym zaskoczeniem jest podatek od ubezpieczycieli.
Posłuchaj
  • Dlaczego podatek bankowy proponowany przez PiS uderzy najbardziej w...firmy ubezpieczeniowe oraz ich klientów, wyjaśnia w radiowej Jedynce Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight./Justyna Golonka, Naczelna Radakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Podatek będzie dotyczył tych instytucji, których depozyty przekraczają 4 miliardy złotych. Stawka miesięczna ma wynosić 0,0325 procent podstawy opodatkowania.

̶  Wysokość podatku bankowego dla banków jest zgodna z oczekiwaniami - tłumaczy w radiowej Jedynce Adam Czerniak, główny ekonomista Polityki Insight.

̶  Banki będą musiały płacić podatek miesięcznie i co ważne będą mogły odliczyć od podstawy opodatkowania fundusze własne i to jest pozytywne – tłumaczy Czerniak. Część osób nie spodziewała się, że w ogóle jakiekolwiek odliczenie będzie możliwe.

SKOKi i banki spółdzielcze nie zapłacą podatku?

Co więcej wprowadzono także limit 4 miliardów złotych dla wielkości aktywów, które są zwolnione z tego podatku. To powoduje, że najmniejsze banki spółdzielcze, a także większość Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych będą z tego podatku zwolnione. Na rynku funkcjonuje dziś ponad 50 spółdzielczych kas. W sektorze dominują kasy małe, w których suma aktywów nie przekracza 100 mln zł.

W bankach niższa akcja kredytowa

̶  W przepadku banków krajowych i oddziałów podatek bankowy - jak mówi Maciej Grelowski, przewodniczący Rady Głównej Business Center Club - na pewno już w przyszłym roku wpłynie na ograniczenie akcji kredytowej.

– Wprowadzenie podatku w konsekwencji wpłynęłoby negatywnie na podaż kredytów w sektorze. Nowa danina zmniejszy skłonność do udzielania kredytów. To jest kwestia matematyki – tłumaczy Gralewski – akcja kredytowa musi się zmniejszyć.

Ubezpieczyciele zapłacą więcej niż banki

Dużo większym zaskoczeniem dla rynku jest jednak wprowadzenie podatku od ubezpieczycieli. ̶ I tu obciążenie będzie większe niż te nakładane na banki - dodaje Adam Czerniak.

Czytaj więcej
bank 1200 depositphotos.jpg
Podatek bankowy od aktywów: PiS wniósł ustawę do Sejmu, ma obowiązywać od lutego 2016 r. Obejmie też ubezpieczycieli

- Zaskoczeniem jest podatek od ubezpieczycieli w wysokości 0,6 proc. rocznie. Co więcej ubezpieczyciele z funduszy własnych. Muszą płacić podatek od całości swoich aktywów. Reakcje rynku widzieliśmy – bardzo mocno zniżkował kurs największego polskiego ubezpieczyciela – kurs PZU. Spadnie rentowność prowadzenia biznesu ubezpieczeniowego w Polsce i pewnie spadnie konkurencja, problemy będą mieli mniejsi ubezpieczyciele. Może się okazać, że nałożenie tego podatku będzie oznaczało, że tego biznesu nie będzie im się opłacało prowadzić. To doprowadzi najprawdopodobniej do konsolidacji na tym rynku – tłumaczy Czerniak.

Klienci firm odczują podatek w portfelach

̶  Skutki podatku nałożonego na ubezpieczycieli przede wszystkim odczują klienci firm ubezpieczeniowych - dodaje Marcin Broda ekspert ubezpieczeniowy.

- Najbardziej ten podatek będzie widoczny przy długoterminowym oszczędzaniu z firmami ubezpieczeniowymi. W przypadku szczególnie ubezpieczeń na życie, ten podatek bezpośrednio obciąży tych, którzy albo odkładają na najgorsze sytuacje w swoim życiu albo tych, którzy składają czy inwestują pieniądze przez ubezpieczenia. Co roku kwota złożona w firmie ubezpieczeniowej będzie tym podatkiem obciążana – tłumaczy Marcin Broda.

Podatek bankowy ma wejść w życie 1 lutego przyszłego roku. I według wyliczeń rządu ma przynieść budżetowi 5-6 miliardów złotych przychodu.

Justyna Golonko