Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 13.09.2016

Debata o start-upach w Pałacu Prezydenckim. Będzie wsparcie dla młodych, polskich firm

Państwo powinno administracyjnie i finansowo wspierać młode, polskie firmy - mówił prezydent Andrzej Duda we wtorek w Pałacu Prezydenckim na spotkaniu z przedstawicielami startupów. Wyraził nadzieję, że polskie nakłady na badania i rozwój osiągną co najmniej średnią w UE.
Posłuchaj
  • Pałac Prezydencki organizuje debatę na temat młodych technologicznych firm - relacja Karola Tokarczyka (IAR)
Czytaj także

"Jeżeli mówimy o tym, w jaki sposób zatrzymać w Polsce młodych ludzi, mówimy o tym, że młodzi, którzy zdobywają doskonałe wykształcenie w Polsce, którzy powinni być naszą przyszłością, opuszczają Polskę i wyjeżdżają za granicę, tam się realizują, tam dostają swoją szansę, a w efekcie pracują dla innych społeczeństw. (...) Jeżeli mówimy, że chcielibyśmy mieć ich tutaj w naszym kraju i że chcielibyśmy, żeby ci, którzy wyjechali, wrócili z zagranicy, to środkiem do tego jest właśnie umożliwienie im prowadzenia działalności w Polsce" - podkreślił prezydent.

Jak zaznaczył, startupy są przykładem takiej szansy rozwojowej dla młodych ludzi, szansy osiągnięcia sukcesu w Polsce. Podkreślił, że startupy wymagają wsparcia ze strony państwa. Zaznaczył, że polskie władze są zainteresowane wsparciem młodych przedsiębiorców.

"Doskonale wykształconych, przygotowanych, profesjonalnych inżynierów mamy w Polsce bardzo wielu. Jest wielkim zadaniem, abyśmy ich wspierali, abyśmy im umożliwiali także ekspansję zagraniczną" - podkreślił prezydent. Wyraził nadzieję, że polskie państwo będzie wydawało więcej pieniędzy na badania i rozwój, tak aby osiągnąć, co najmniej średnią w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o nakłady na ten cel, która wynosi 2 proc. PKB.

Czas skończyć konkurowanie niskim kosztami pracy

Duda zaznaczył, że celem powinno być, aby Polska nie konkurowała z innymi krajami niskimi kosztami pracy, ale nowoczesną myślą technologiczną i gospodarką oparta na wiedzy.

"Chciałbym, abyśmy z premierem Mateuszem Morawickim, z rządem premier Beaty Szydło i z parlamentem przygotowywali takie rozwiązania, które ułatwią funkcjonowanie firmom zakładanym przez młodych ludzi" - oświadczył. Jak dodał, chodzi zarówno o kwestie administracyjne, znoszenie barier dla biznesu a także wsparcie finansowe i poprze specjalne programy.

Polsce nie brak talentów

Obecny na spotkaniu wicepremier Morawicki podkreślił, że "komponent informatyczny", związany z nowoczesnymi technologiami, jest oczywistym elementem gospodarki przyszłości. Jak podkreślił, to "dobra wiadomość dla Polski, bo choć mamy szczupłość kapitału, to na pewno nie mamy szczupłości talentów".

Podczas spotkania w Pałacu Prezydenckim przedstawiciele dziesięciu młodych, polskich firm zaprezentowali swoje osiągnięcia oraz realizowane projekty. Swoją działalność zaprezentowały też dwa startupy polonijne: polsko-ukraiński i polsko-brytyjski. Obecni byli także potencjalni inwestorzy m.in. przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital, tzw. aniołowie biznesu.

Fundacja Startup Poland jest współorganizatorem tego wydarzenia. Agata Kowalczyk z tej organizacji wyjaśnia, że młodzi przedsiębiorcy zmagają się z wieloma wyzwaniami. Wśród nich są eksport, który prowadzi mniej niż połowa polskich start-upów. Ważne jest także finansowanie działalności firm technologicznych, które, jak wskazuje raport fundacji wolą finansować się z własnych środków.

Rząd pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi działalność start-upów

Wiceminister rozwoju, Jadwiga Emilewicz powiedziała, że rząd pracuje nad rozwiązaniami ułatwiającymi działalność nowych technologicznych firm. Wiceminister liczy, że jeszcze w tym roku Sejm zajmie się tak zwaną prostą spółką. Jadwiga Emilewicz przypomina też, że resort nauki pokazał tak zwaną małą ustawę innowacyjną, która zakłada wsparcie podatkowe dla młodych technologicznych przedsiębiorców.

Jak informuje Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej, w gronie gości będą potencjalni inwestorzy między innymi przedstawiciele Polskiego Funduszu Rozwoju, spółek Skarbu Państwa, instytucji grantowych, organizacji typu venture capital czy tak zwani aniołowie biznesu.

Raport Polskie Startupy 2016

Organizacja opublikowała niedawno raport Polskie Startupy 2016. Wynika z niego, że połowa młodych firm technologicznych finansuje się z własnych pieniędzy. Najczęściej wybieranymi źródłami kapitału zewnętrznego były: dotacje z Unii Europejskiej, (24 procent), fundusze Venture Capital (22 procent) oraz tak zwani aniołowie biznesu (17 procent). Co czwarty badany start-up o regularnych przychodach przez ostatnie 6 miesięcy zdublował sprzedaż. Większość badanych podmiotów (59 procent) to mikroprzedsiębiorstwa. Ponad 80 procent badanych firm zwiększyło liczbę swoich pracowników w ostatnim półroczu, ale prawie połowa badanych w ogóle nie zatrudnia na podstawie umów o pracę.

IAR, PAP, awi, jk