Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 14.09.2016

W Polsce działa już 2,7 tys. start-upów. Najwięcej w branży IT, e-commerce, bankowości

2700 innowacyjnych startup-ów działa obecnie w Polsce - tak wynika z raportu Polskie Startupy 2016.
Posłuchaj
  • W Polsce działa już ponad 2,7 tys. start-upów. W jakich dziedzinach i branżach są najmocniejsze, mówi w Polskim radiu 24 Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland./Dominik Olędzki, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

̶  Mamy też branże, w których specjalizują się rodzime startupy - mówi Agata Kowalczyk z Fundacji Startup Poland.

Polskie start-upy mocne w tworzeniu oprogramowania

Jak podkreśla, jesteśmy bardzo mocni w tworzeniu oprogramowania, które bardzo sprawnie jest wdrażane w różnych branżach.

̶  Najwięcej wytwarzanych jest aplikacji w branży telekomunikacyjnej – do telefonów, w różnych urządzeniach mobilnych – mówi ekspertka.

Jak dodaje, kolejną „mocną nogą” polskich start-upów jest e-commerce, ale coraz więcej wdrożeń dotyczy takich światowych trendów jak internet rzeczy oraz rozwiązań dla bankowości czy Big Date, czyli przetwarzania wielkiej ilości danych.

Polskie start-upy coraz silniejsze

 Jak jednocześnie podkreśla gość Polskiego Radia 24, ponad połowa polskich start-upów deklaruje, że utrzymuje się z własnych przychodów, większość z nich wciąż zatrudnia nowych pracowników  - od jednego do trzech osób w ostatnim czasie.


Czytaj więcej
firma 1200.jpg
Start-upy: te programy mają pomóc im rozwinąć skrzydła

̶  Jak na tak małe przedsiębiorstwa, zaliczane do segmentu mikrofirm, to bardzo dużo – mówi ekspertka.

Cechą start-upów jest szybki rozwój, oznaczający wzrost o co najmniej 10 proc. tygodniowo.

̶ Tylko takie tempo gwarantuje utrzymanie się na rynku i skuteczne konkurowanie z globalnymi firmami - mówi Agata Kowalczyk.

Start-up jako spółka z kapitałem 1 zł

Polskie startupy potrzebują również wsparcia państwa. W ocenie gościa Polskiego Radia 24, dobrym pomysłem jest utworzenie Prostej Spółki Akcyjnej.

To pozwoliłoby na założenie w naszym kraju spółki bez konieczności deklarowania posiadania kapitału zakładowego w wysokości 100 tys. zł.

̶  To dla wielu start-upów jest wymóg nie do przeskoczenia. A taka spółka umożliwi założenie firmy z symboliczna złotówką – mówi gość PR24.

Ministerstwo Rozwoju proponuje utworzenie nowego rodzaju spółki - Prostej Spółki Akcyjnej jako alternatywy dla spółki z o.o. i spółki akcyjnej. Pomysł dedykowany ma być polskim start-upom.

Dominik Olędzki, jk