Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Jarosław Krawędkowski 21.10.2016

Porozumienie PWPW i Poczty Polskiej. Skończy z fałszywym listonoszem

Coraz bliżej Polski Cyfrowej. Szereg istotnych i użytecznych dla każdego z obywateli innowacyjnych rozwiązań przygotowuje Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych na zamówienie Poczty Polskiej i Poczty Polskiej Usługi Cyfrowe –Envelo.
Posłuchaj
  • O podpisanym porozumieniu między Polską Wytwórnią Papierów Wartościowych a Pocztą Polska, służącym cyfryzacji usług publicznych, w Ekspresie Gospodarczym radiowej Jedynki./Elżbieta Szczerbak, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Początkiem tej współpracy jest podpisane porozumienie między tymi podmiotami.

Chodzi o cyfryzację usług publicznych

̶  Wspólnym celem sygnatariuszy porozumienia jest cyfryzacja kluczowych usług publicznych i jak najszybsze przejście od Polski papierowej do cyfrowej - mówi Piotr Woyciechowski, prezes Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Powstanie Podpis Kwalifikowany i Karta ID dla listonoszy

̶  Chcemy zaraz po podpisaniu tego listu intencyjnego oferować Polakom Podpis Kwalifikowany, którego producentem jest PWPW w oparciu o sieć dystrybucji placówek urzędów pocztowych Poczty Polskiej – mówi prezes.

Ponadto, jak zaznacza, chce zwiększać zaufanie wobec pracowników poczty  i listonoszy, poprzez wyprodukowanie Kart ID, praktycznie niepodrabialnych.

Dostęp obywatela do Polski Cyfrowej łatwiejszy dzięki Poczcie

̶  Ostatecznie partnerzy chcą by, w ramach wprowadzania w Polsce od 1 stycznia 2019 roku dowodu elektronicznego, kontakt obywateli z urzędem był jak najbardziej dla nich przyjazny - mówi członek zarządu PWPW Robert Malicki, odpowiedzialny za dział IT w firmie.

Jak podkreśla, wprowadzenie tego dowodu wszystko zmieni, ale najważniejsze, że do budowy Polski Cyfrowej włącza się Poczta Polska.

̶  I dodaje, że Poczta ma dwa razy więcej placówek niż jest urzędów samorządowych, stąd dzięki nim dostęp obywatela do będzie łatwiejszy.

Polacy zaoszczędzą czas i pieniądze na Polsce Cyfrowej

̶  To jest wyjście naprzeciw obywatelom, mówi Paweł Kopeć,  dyrektor pionu sprzedaży Poczty Polskiej, bo to oni mają zyskać najwięcej.

Jak wyjaśnia, PWPW udostępni nam narzędzia, lada moment obywatele się przekonają, że jest to korzystne nie tylko ze względu na oszczędność czasu, ale i na finanse.

Elektroniczne usługi mają być tańsze

Bo oferowane usługi elektroniczne mają być tańsze, na razie jednak nie wiadomo o ile. Robert Malicki natomiast podkreśla też znaczenie bezpieczeństwa.

Fałszywy listonosz nie przejdzie

̶  To porozumienie sprawi, że w krótkim czasie ludzie przestaną być oszukiwani przez fałszywych listonoszy, którzy zostaną przez PWPW wyposażeni w legitymacje praktycznie nie do podrobienia – mówi gość radiowej Jedynki.

Wspomniane legitymacje będą więc pełnić funkcje nie tylko identyfikacyjne, ale również dostępowe czy poświadczające uprawnienia ich użytkowników, czyli listonoszy.

Elżbieta Szczerbak, jk