Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 11.11.2016

Morawiecki o amerykańskich inwestycjach w Polsce. W tym o śmigłowcach dla wojska Black Hawk

Prowadzimy rozmowy z 51 amerykańskimi inwestorami i myślę, że w ciągu 6-9 miesięcy usłyszycie państwo o bardzo wielu nowych inwestorach amerykańskich, którzy do Polski przyjeżdżają – powiedział w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki.

Dodał, że to największa liczba inwestycji, w sprawie których toczą się rozmowy. „Sporo z nich dotyczy przemysłu obronnego, ale nie tylko” – podkreślił szef resortu rozwoju i finansów, który w czwartek odwiedził zakłady PZL Mielec.

Polska liczy na inwestorów w branży obronnej

Wicepremier zaznaczył, że ze względu na „niespokojne czasy” rząd przywiązuje dużą wagę do bezpieczeństwa. „Moją rolą jest, żeby to bezpieczeństwo przekładało się na rozwój przemysłu obronnego” – mówił.

Przypomniał, że to właśnie z przemysłu obronnego wywodzi się m.in. internet czy GPS. „Również inne nowinki, i dlatego razem z ministrem Macierewiczem (ministrem obrony narodowej Antonim Macierewiczem - PAP) chcielibyśmy sprząc ze sobą zamówienia, rozwój poszczególnych zakładów, żeby były odpowiednio skorelowane z polskim przemysłem” – dodał wicepremier.

Dobrym przykładem rozwoju jest PZL Mielec

Morawiecki podkreślił, że rządowi zależy na budowie polskiej myśli technicznej - "na tworzeniu takich elementów innowacyjnych, które będą opierały się o polską myślą techniczną, ale zaszczepioną w globalnych łańcuchach wartości. Tutaj (w PZL Mielec - PAP) tego sporo zobaczyłem” - powiedział.

Przypomniał, że teren, na którym funkcjonuje PZL Mielec, włączony jest do Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Była to pierwsza SSE, która powstała w kraju.

„W ostatnim czasie strefa nabiera rumieńców, przychodzą tutaj nowi inwestorzy. (…) Dzisiaj bardzo ładnie rozwinęła skrzydła i zakłady takie jak te są chlubą SSE. To na pewno symbol reindustrializacji, o jaki nam chodzi” – podkreślił minister rozwoju i finansów.

W PZL Mielec powstaje śmigłowiec S-70i Black Hawk

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec - spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation - produkują m.in. śmigłowiec S-70i Black Hawk; do tej pory w zakładach powstało ponad 300 kabin tych helikopterów. Zakłady zatrudniają ponad 1,5 tys. pracowników. W 2015 roku Sikorsky i PZL Mielec zostały przejęte przez amerykański koncern Lockheed Martin, który na całym świecie zatrudnia ok. 112 tys. pracowników. PZL Mielec są największym zakładem koncernu LM poza Stanami Zjednoczonymi.

Morawiecki: wybór śmigłowców ma służyć polskiej armii i przemysłowi

Wicepremier Mateusz Morawiecki zaznaczył w czwartek w Mielcu (Podkarpackie), że wybór śmigłowców dla wojska powinien "służyć polskiej armii i polskiemu przemysłowi". Podkreślił przy tym, że za wybór śmigłowców odpowiada MON.

Pytany podczas konferencji o wybór śmigłowców dla polskiej armii, Morawiecki podkreślił, że za przetarg odpowiada Ministerstwo Obrony Narodowej. "Moje spojrzenie jest takie, żeby wybór służył przede wszystkim polskiej armii, bo to bezpieczeństwo, i polskiemu przemysłowi, rozwojowi gospodarczemu kraju" – powiedział.

Będzie przetarg na śmigłowce

Zaznaczył, że przygotowania do przetargu "toczą się we właściwy sposób", żeby przetarg "odbył się w jak najbardziej obiektywny sposób, na obiektywnych zasadach".

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska rozpisano wiosną 2012 r. W kwietniu ub.r. MON do końcowego etapu zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters z maszyną H225M Caracal. MON podało wówczas, że tylko ta oferta spełniała wymogi formalne. Oferty konkurencji odrzucono m.in. ze względu na zbyt odległy termin dostawy (śmigłowce AW149 oferowane przez WSK-PZL Świdnik będące własnością Leonardo) i brak uzbrojenia (Black Hawk w wersji eksportowej, które oferowało PZL Mielec należące do amerykańskiej firmy Sikorsky). 30 września 2015 r. rozpoczęły się negocjacje umowy offsetowej, której podpisanie było warunkiem zawarcia kontraktu z Airbus Helicopters.

Na początku października br. Ministerstwo Rozwoju, które prowadziło negocjacje offsetowe, poinformowało o zakończeniu rozmów ws. śmigłowców Airbus Helicopters H225M Caracal, uznając dalsze rozmowy za bezprzedmiotowe. Według rządu oferta Airbusa nie uwzględniała interesów ekonomicznych i bezpieczeństwa Polski, a wartość proponowanego offsetu była niższa od oczekiwanej. Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz zapowiedział, że Wojskom Specjalnym zostaną w najbliższych miesiącach dostarczone maszyny Black Hawk.

Pod koniec października MON poinformowało, że w ramach pilnej potrzeby operacyjnej zamierza za miliard złotych kupić śmigłowce dla wojska, a do rozmów z Inspektoratem Uzbrojenia zaproszono trzy podmioty, które uczestniczyły w ostatnim przetargu.

PAP, jk