Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 24.11.2016

Dlaczego kredyty ze stałą stopą opłacają się inwestorom i kredytobiorcom?

Banki, kredytobiorcy i inwestorzy czekają na listy zastawne i kredyty ze stałą stopą procentową.
Posłuchaj
  • Kto i dlaczego czeka na listy zastawne oraz kredyty hipoteczne ze stałą stopą procentową, mówi w Polskim Radiu 24 Tomasz Mironczuk z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową./Robert Lidke, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia/.
Czytaj także

Jeśli wróci inflacja i wysokie stopy procentowe, to wzrosną raty kredytów i wielu Polaków nie będzie stać na comiesięczne spłaty kredytu. Czy kredyty ze stałą stopą mogą nas uchronić przed takim ryzykiem?

W swojej propozycji KNF proponuje, aby banki oferowały kredyty ze stałą stopą procentową na 10 lat.Zdaniem Tomasza Mironczuka z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową w Polsce realne jest wprowadzenie  kredytu ze stałą stopą na 5 lat.  Oczywiście, po upływie 5 lat może się okazać, że jednak oprocentowanie kredytu wzrośnie, ale i tak tego typu kredyt będzie bardziej bezpieczny dla klienta banku, niż kredyt ze zmienną stopą procentową.

Dwie poduszki bezpieczeństwa przy kredycie ze stałą stopą

Pierwszą jest to, że największa część kredytu już została spłacona, a drugą jest to, że gdy klient zbliża się do końca pierwszego okresu i stopy rosną, i ma kłopoty ze spłatą, to jest w stanie tak przeorganizować swoje aktywa, aby okres kolejnej spłaty nie był już tak bolesny.


Tomasz Mirończuk Tomasz Mironczuk

Jest już projekt ustawy o kredycie hipotecznym ze stałą stopą procentową

Projekt ustawy o kredycie hipotecznym ze stałą stopą procentową  znajduje się w uzgodnieniach pomiędzy poszczególnymi ministerstwami, a Komisja Nadzoru Finansowego przygotowała propozycję zmiany rekomendacji S, która ma zachęcać banki do oferowania tego typu kredytów.

Na kredyty ze stała stopą czekają także inwestorzy

Jak podkreśla gość Polskiego Radia, synergie są pełne, gdyż nie tylko łatwiej będzie bezpiecznie finansować długoterminowe kredyty mieszkaniowe, ale dotyczy to też projektów inwestycyjnych czy mieszkań na wynajem.

̶  To dotyczy przedsiębiorców, którzy inwestują w trwałą infrastrukturę, i którzy do tej pory nie mają oferty kredytów opartych o stałe stopy – mówi ekspert.

Stała stopa na 5 czy na 10 lat?

W swojej propozycji KNF proponuje aby banki oferowały kredyty ze stałą stopą procentową na 10 lat. Zdaniem Tomasza Mironczuka, w Polsce realne jest wprowadzenie  kredytu ze stałą stopą na 5 lat. 

̶  Oczywiście po upływie 5 lat może się okazać, że jednak oprocentowanie kredytu wzrośnie, ale i tak tego typu kredyt będzie bardziej bezpieczny dla klienta banku, niż kredyt ze zmienną stopą procentową – mówi Tomasz Mironczuk.

Rynek czeka na listy zastawne

Kredyty ze stałą stopą procentową pojawią się na masową skalę w momencie zaistnienia na rynku tzw. listów zastawnych zabezpieczonych hipoteką na nieruchomościach, na które udzielono takich kredytów.

̶  Jak się mówi, że mieszkanie jest doskonałym zabezpieczeniem, to list zastawny zabezpieczony na tysiącach mieszkań, też jest systemowo bardzo bezpieczny. Bardziej od obligacji korporacyjnych czy akcje, mówi gość Polskiego Radia.

Listy zastawne będą mogli kupować indywidualni inwestorzy, firmy ubezpieczeniowe, fundusze emerytalne czy inwestycyjne. I tu też będzie stałe oprocentowanie, co właśnie umożliwi oferowanie kredytów ze stałą stopą procentową. To rozwiązanie wpisuje się w plan budowania krajowego kapitału co jest elementem Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

Robert Lidke, jk