Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Anna Borys 14.12.2016

Jednolity Plik Kontrolny: fiskus zyska 15 mld zł

Za nieco ponad 2 tygodnie polskich przedsiębiorców czeka wielka zmiana.
Posłuchaj
  • O Jednolitym Pliku Kontrolnym w Polskim Radiu 24 mówi Patrycja Ptaszek-Strączyńska, dyrektor ds. Finansów Macrologic (Błażej Prośniewski, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

1 stycznia 2017 roku w życie wchodzą bowiem przepisy o tzw. Jednolitym Pliku Kontrolnym, czyli zestawie informacji dotyczących VAT, jakie małe i średnie firmy będę musiały przesyłać drogą elektroniczną do Ministerstwa Finansów. JPK, jak mówi Patrycja Ptaszek-Strączyńska, dyrektor ds. Finansów Macrologic, to nie tylko nowy obowiązek, ale także korzyści dla firm.

- Firmy średnie w swojej działalności w 50 proc. korzystają z systemów ERP, czyli z programów sprawozdawczych, ewidencyjnych. Firmy małe w 15 proc. z takich rozwiązań korzystają. Być może zmiana będzie pretekstem, by swoją obecność w zakresie informatyki zwiększyć, tym bardziej, że obowiązek, który będzie działał już od stycznia jest pierwszym drobnym krokiem. Firmy będą musiały się przygotować w sposób szczegółowy do zmian, które wprowadzi JPK do ich działalności od lipca 2018 roku. Wtedy znacznie zwiększy się  zakres informacji, które przedsiębiorca będzie musiał przekazywać– wyjaśnia.

Zyski dla fiskusa

Głównym celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest uszczelnienie systemu podatkowego. Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów w okresie styczeń-październik 2016 dochody podatkowe wzrosły o 7,5 proc. rok do roku. Według gościa Polskiego Radia 24, na razie trudno powiedzieć, czy do tego wzrostu przyczynił się JPK. W dłuższej natomiast perspektywie może on pomóc w lepszej ściągalności VAT-u.

- My w tej chwil uczymy się tego obowiązku. W Europie JPK obowiązuje we Francji, w Portugalii, w Luksemburgu, niedługo wprowadzi go Litwa. Wiemy, że w Portugalii dochody w pierwszym roku pełnej działalności tej sprawozdawczości wzrosły o 13 proc. Oficjalne założenia Ministerstwa Finansów mówiło o 15 mld zł oszczędności wynikających z lepszej ściągalności i wykrywalności podatku VAT. Myślę, że to jest prawda, może nie koniecznie w pierwszym roku, ale w okresie dwóch lat jest to realne – dodaje.

Poligonem doświadczalnym dla JPK stały się duże firmy,  które zatrudniają więcej niż 250 osób albo mają obroty wyższe niż 50 mln euro rocznie. Te z Jednolitego Pliku Kontrolnego korzystają od lipca tego roku. Mikroprzedsiębiorcy będą musieli wysyłać w formacie JPK rejestry VAT od 1 stycznia 2018 r.

Błażej Prośniewski, abo