Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Anna Wiśniewska 17.01.2017

Zmiana przepisów ustawy o VAT spowodowała opóźnienia w rejestracji firm?

Zmiany w przepisach ustawy o VAT, które weszły w życie 1 stycznia 2017 roku, nakładają na naczelnika urzędu skarbowego obowiązek szczegółowej weryfikacji danych przedsiębiorcy, między innymi wyciągu z Krajowego Rejestru Sądowego oraz tytułu do firmowego lokalu.
Posłuchaj
  • O zmianie przepisów ustawy o VAT i ich konsekwencjach dla przedsiębiorców mówili w radiowej Jedynce: Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów i Mirosław Stefanik z Peter Nielsen & Partners Law Office (Elżbieta Mamos, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
Czytaj także

- Oczywiście uszczelniamy system podatkowy. W przeszłości niestety często się tak zdarzało, że powstawały jednoosobowe firmy, które tworzyły tzw. karuzelę podatkową. To sprawiało, że do budżetu nie  trafiały należne podatki. W związku z tym oczywiście taka weryfikacja odbywała się kiedyś i odbywa się teraz - wyjaśnia Paweł Jurek z Ministerstwa Finansów.

Walka z nieuczciwymi podatnikami

To zmiany, które według założeń, pomogą wyeliminować z rynku nieuczciwych podatników.

 - Przede wszystkim zmiany mają na celu zapobieganie rejestracji dla celów VAT nieuczciwych podatników. Tutaj chodzi przede wszystkim o takich podatników, którzy chcieliby wprowadzić do obrotu puste faktury, lub też nieuczciwie dokonać zwrotu podatku VAT - mówi Mirosław Stefanik z kancelarii Peter Nielsen & Partners Law Office.

Budżet traci rocznie ok. 400 mld zł

Według różnych szacunków nasz budżet traci rocznie koło 400 miliardów złotych z powodu nieściągniętego VAT i dlatego tak ważne jest uszczelnianie systemu podatkowego w tym obszarze.

- Podatek VAT jest jednym z podstawowych źródeł dochodów budżetowych. Tak naprawdę podatek VAT płaci każdy z nas. To jest bardzo ważny element, który wiąże się z uszczelnianiem systemu podatkowego, właśnie aby ten podatek w możliwie największym stopniu wpływał do budżetu państwa -  wyjaśnia Paweł Jurek.

Zmiany, które miały wyeliminować nieuczciwych przedsiębiorców, okazały się jednak dużym utrudnieniem dla wszystkich chcących zarejestrować nowe firmy.

- Z informacji, jakie otrzymujemy od klientów, na dzień dzisiejszy wychodzi na to, że wszyscy zostali wrzuceni do jednego worka przez organy podatkowe i każdy nowo rejestrowany podmiot, przedsiębiorca, jest traktowany z założenia jako nieuczciwy - dodaje Mirosław Stefanik.

Dotychczas firmy dokonywały rejestracji praktycznie z dnia na dzień, teraz - zdaniem niektórych przedsiębiorców - w znaczący sposób wydłużył się  czas ich rejestrowania.

Przyczyny tego może być kilka, dodaje ekspert.

- Może to być, albo nieprawidłowe stosowanie przepisów, albo też kwestie złej organizacji pracy urzędów skarbowych, organów podatkowych. Urzędy, organy podatkowe mają możliwość np. kontaktu bezpośredniego z podatnikami, czyli np. telefonicznego, żeby zweryfikować, czy dany podmiot w rzeczywistości istnieje, czy nie – wyjaśnia Mirosław Stefanik.

MF: nie ma opóźnień

Informacje o wydłużeniu się czasu rejestracji do celów VAT-owskich nowych firm nie trafiły do Ministerstwa Finansów.

Zdaniem przedstawiciela resortu cały ten proces przebiega bez zbędnych opóźnień.

- Do nas takie informacje nie docierają, sprawdzaliśmy to i monitorujemy. Naczelnicy na bieżąco rejestrują takie formy – zapewnia Paweł Jurek.

Elżbieta Mamos, awi