Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Anna Wiśniewska 27.10.2017

Przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić, czy kontrahent płaci podatki

Każdy przedsiębiorca będzie mógł zapytać Krajową Administracje Skarbową, czy jego kontrahent uczciwie i terminowo składa deklaracje i płaci podatki, wynika z nowelizacji Ordynacji podatkowej uchwalonej w piątek przez Sejm.
Posłuchaj
  • Maciej Zborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski: celem nowych przepisów jest ochrona kontrahentów przed kontaktem z nieuczciwymi podatnikami (IAR)
  • Maciej Zborowski, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski: obecnie przedsiębiorcy nie są w stanie pozyskać informacji podatkowych o swoim potencjalnym kontrahencie (IAR)
Czytaj także

Zmiany przewidują wyłączenie stosowania przepisów o tajemnicy skarbowej do udostępnienia kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą informacji o wywiązywaniu się z niektórych obowiązków podatkowych.

Przepisy o tajemnicy skarbowej nie będą stosowane w odniesieniu do – udostępnianych kontrahentowi podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – informacji o:

  • niezłożeniu przez podatnika deklaracji lub innych dokumentów, które muszą składać  na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • nieujęciu lub ujęciu przez podatnika w deklaracji lub innych dokumentach czynności, do których był on zobowiązany na podstawie przepisów ustaw podatkowych;
  • zaleganiu lub niezaleganiu przez podatnika w podatkach wynikających z deklaracji lub innych dokumentów składanych przez podatników.

Kto będzie mógł ubiegać się o wydanie zaświadczenia?

Udostępnienie tych informacji polegać będzie na wydaniu przez organ podatkowy –  na wniosek kontrahenta podatnika prowadzącego działalność gospodarczą – stosownego zaświadczenia. O wydanie takiego zaświadczenia będzie mogła ubiegać się każda osoba, która jest kontrahentem podatnika prowadzącego działalność gospodarczą.

Dowodami w postępowaniu podatkowym będą również dokumenty zgromadzone w trakcie działalności analitycznej Krajowej Administracji Skarbowej. Zaproponowano wyszczególnienie analiz „big data”, jako odrębnego środka dowodowego.

Ochrona przed nieuczciwymi kontrahentami

Doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski Maciej Zborowski wyjaśnia, że celem nowych przepisów jest ochrona podatników przed kontaktem z nieuczciwymi kontrahentami.

Obecnie, jak twierdzi ekspert, przedsiębiorcy nie są w stanie pozyskać informacji podatkowych o swoim potencjalnym kontrahencie.

- Jeżeli te przepisy stałyby się obowiązującym prawem, każdy tak naprawdę, nawet konsument, któremu ktoś wystawia fakturę, będzie mógł sprawdzić, czy ta faktura została ujęta w ewidencjach tegoż wystawcy, czy on w terminie składa deklarację itd. – tłumaczy ekspert.

Maciej Zborowski zastrzega jednak, że nie wiadomo, jak nowe przepisy będą działały w praktyce. Prawnik zastanawia się na przykład, jak będą traktowani podatnicy, wobec których toczy się kontrola, ale którym nie udowodniono oszustw podatkowych.

CIR/IAR, awi