Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Adam Kaliński 01.02.2018

Dzięki raportowi jednolitemu nic się nie ukryje. Pełny obraz kontrahenta do wglądu

Od tego roku w życie weszło wiele przepisów ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Jest wśród nich oczekiwany efekt nowelizacji ustawy o Biurach Informacji Gospodarczej, czyli raport jednolity, który już można pobierać – powiedział na antenie radiowej Jedynki w rozmowie z Aleksandrą Tycner Jarosław Furmaniak z Biura Informacji Gospodarczej ERIF.
Posłuchaj
  • Nowelizacji ustawy o Biurach Informacji Gospodarczej, wprowadziła tzw. raport jednolity, który można już pobierać. Jakie wiążą się z tym ułatwienia dla biznesu? Aleksandra Tycner na antenie radiowej Jedynki rozmawiała na ten temat z zaproszonymi ekspertami.
Czytaj także

Jak wyjaśnił, dzięki tej usłudze informacje o każdym przedsiębiorcy będzie można pobrać z danego BIG-u na zasadzie jednego okienka, aby przed nawiązaniem współpracy z firmą sprawdzić jej kondycję finansową. Logując się na stronę konkretnego BIG-u, pobierając raport jednolity, można wybrać potrzebną informację z jednego BIG-u lub wszystkich – wyjaśniał.

Prościej, łatwiej, szybciej

Furmaniak podkreślił też, że do tej pory, żeby sprawdzić kontrahentów przedsiębiorca musiał udać się do jednego z pięciu biur informacji gospodarczej, dlatego możliwość pobrania kompleksowej informacji o wszelkiego rodzaju zobowiązaniach jest dużym ułatwieniem.

Dodał, że nie chodzi tylko o informacje o zadłużeniu ale także o terminowo regulowanych płatnościach. Jak stwierdził – zakres informacji, którymi dysponują BIG-i stale się zwiększa, dzięki czemu możemy poznać pełny obraz naszego kontrahenta, a zmiana którą przynosi nowelizacja ustawy o BIG-ach, pozwala na wymianę informacji między BIG-ami o przedsiębiorcach po to, aby informacje te były łatwiej dostępne.

Oszczędność kosztów transakcji

Wprowadzone zmiany są częścią tak zwanego Pakietu Wierzycielskiego – mówiła Edyta Szymczak, prezes ERIF BIG SA. Dodała, że dodatkowe zmiany dla małego i średniego przedsiębiorcy to możliwość zawiadamiania swojego kontrahenta, który nie płaci należności drogą elektroniczną, zamiast – jak dotąd – listem poleconym. Jej zdaniem, jest to naturalna oszczędność kosztów transakcyjnych. Nowe rozwiązania, zauważyła, dają także możliwość wysłania tylko jednorazowego wezwania do zapłaty bez konieczności ponawiania tych wezwań przy każdorazowej zaległości.

Ustawa pozwala też Biurom Informacji Gospodarczej na dodatkowe usługi – mówiła Edyta Szymczak i sprecyzowała, że należy do nich możliwość zbierania danych z różnych źródeł, ich kompilowanie i udostępnianie w formie kompleksowego raportu. Chodzi, wyjaśniła, o dane pochodzące ze źródeł, takich jak KRS, REGON oraz rejestrów, które powstaną w przyszłości, np. Krajowego Rejestru Zadłużonych czy Rejestru Należności Publicznoprawnych.

Jeden formularz dobrze przyjęty

Z badań wynika, że ponad 67 procent przedsiębiorców pozytywnie ocenia zasadę jednego formularza, który umożliwia pobranie informacji ze wszystkich rejestrów publicznych. 72 procent przedsiębiorców jednoosobowych firm za pozytywną uważa możliwość pobrania kompleksowej informacji ze wszystkich istniejących BIG-ów za pomocą tylko jednego wniosku.

Z regularnymi płatnościami, czyli tak zwanymi zatorami płatniczymi, ma problem trzy czwarte polskich firm. Średnia wartość zobowiązania wynosi 12 tysięcy zł.

Aleksandra Tycner, ak, NRG