Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 27.09.2018

Unijny program „Kreatywna Europa” z gwarancjami BGK. Skorzysta z niego 3 tys. polskich firm

Europejski Fundusz Inwestycyjny i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały w czwartek umowę regwarancji w unijnym programie "Kreatywna Europa".
Posłuchaj
  • bgk.mp3
  • Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński podkreślił, że uruchomienie gwarancji programu Kreatywna Europa w Polsce pierwszy raz w takim zakresie otwiera sektor finansów na branże kreatywne./IAR/.
Czytaj także

Dzięki temu firmy będą mogły korzystać z nowego instrumentu gwarancyjnego dla sektorów kultury i kreatywnego.

Kreatywne polskie firmy skorzystają z europejskich funduszy

Z zapisów umowy skorzystają polskie firmy działające w sektorach kultury i kreatywnym, które ze względu na specyfikę działalności i brak wymaganych przez banki zabezpieczeń miały dotychczas trudności z dostępem do finansowania. Kredytów z gwarancją Kreatywna Europa będą udzielać banki, które podpiszą umowy o współpracy z BGK. Bank planuje podpisać umowy do końca roku.

Finansowanie dla 3 tys. firm warte 525 mln zł

Jak podano w komunikacie prasowym: "Pilotażowy program umożliwi pozyskanie finansowania prawie 3 tys. firm z sektorów kultury i kreatywnego na łączną kwotę 525 mln zł. Zaznaczono, że projekt wspierany z budżetu Unii Europejskiej jest częścią Planu Inwestycyjnego dla Europy, czyli tzw. ”Planu Junckera".

Jak powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier, minister kultury Piotr Gliński, umowa ta "otwiera sektor finansów na sektory kreatywne pierwszy raz w takim zakresie. Dzięki temu Polska dołącza do wąskiej grupy krajów europejskich, w których ten instrument zostanie uruchomiony".

Sektor kreatywny w kulturze dotychczas bez mechanizmu finansowania

Wyjaśnił, że "do tej pory nie było żadnego mechanizmu finansowania zwrotnego skierowanego specjalnie do sektora kultury i sektora kreatywnego. Przedsiębiorstwa kreatywne musiały ubiegać się o kredyty na tych samych zasadach, co podmioty innych sektorów gospodarki, mimo że ich specyfika jest odmienna".

Wśród barier w rozwoju tego sektora wymienił m.in. kwestię kompetencji przedstawicieli branż kreatywnych w zakresie komunikacji z sektorem finansowym i biznesu oraz niską znajomość sektora branż kreatywnych po stronie sektora finansowego.

Sektor jest bardzo zróżnicowany, obejmuje branże takie jak: design, sztuki wizualne, architektura, branża wydawnicza, ochrona zabytków i wiele innych. Siła ekonomiczna sektora kreatywnego jest równa sektorowi górniczemu, który uchodzi za symbol polskiej gospodarki.

Gliński podkreślił, że "zawarcie umowy to dla nas wielka nadzieja. Dzięki umowie zapewnienie preferencyjnego dostępu do kredytu dla małych i średnich przedsiębiorstw będzie możliwe".

Roger Havenith, wiceprezes Europejskiego Funduszu Inwestycyjnego, podkreślił, "że jest to pierwsza umowa w ramach tego programu w Polsce. Ma ona wiele szczególnych cech: m.in. będzie obejmowała swoim zasięgiem cały kraj, ponieważ BGK ma wielu współpracowników" - mówił. Podkreślił również, że "osobom prowadzącym działalność zaoferowano dużo lepsze warunki gwarancji, ponieważ BGK podniesie stopę gwarancyjną z typowych 60 proc. do 80 proc. Oznacza to, że damy gwarancję, finansowanie na lepszych warunkach, dla tego sektora".

"Sektor kultury i kreatywny zawsze ma trudności z dostępem do finansowania z uwagi na to, że aktywa tej branży są nienamacalne. To powoduje trudności w wycenie danego przedsięwzięcia dla ewentualnego kredytodawcy" - mówił Havenith.

Prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka bardzo się cieszy, że Komisja Europejska, powołując program "Kreatywna Europa", pochyliła się nad tym, jakimi instrumentami można finansować rozwój tego sektora. W jej ocenie "gwarancje to najważniejszy instrument dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw". "Finanse muszą nauczyć się, jak badać, jak rozumieć ten sektor, aby móc go finansować" - stwierdziła.

1,5 mln euro gwarancji na jeden projekt

Członek zarządu BGK Wojciech Hann poinformował, że dziś "oferujemy gwarancję w wysokości do 1,5 mln euro na jeden projekt, ale traktujemy to jako pilotaż. Mam nadzieję, że będą to większe kwoty w przyszłości".

Utworzony w ramach programu "Kreatywna Polska" instrument gwarancyjny sektorów kultury i kreatywnych jest pierwszym instrumentem inwestycyjnym UE o tak szerokim zasięgu w sektorze kultury i sektorze kreatywnym. Kreatywna Europa to 7-letni unijny program zaplanowany na lata 2014-2020, którego budżet wynosi 1,46 mld euro. Jego celem jest promowanie różnorodności kulturowej i dziedzictwa kulturowego, a także wzmacnianie konkurencyjności tych sektorów.

IAR, PAP, jk