Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Jarosław Krawędkowski 27.02.2019

Afera GetBack ostrzeżeniem dla innych banków

O konsekwencjach afery GetBack, czy jest ostrzeżeniem dla maklerów i innych banków, mówili m.in. goście audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24.
Posłuchaj
  • Czy sprawa GetBack nie powinna byc ostrzeżeniem dla innych banków oferujących instrumenty finansowe, zastanawiali się goście audycji Rządy pieniądza Polskiego Radia 24./Anna Grabowska /.
  • O źródłach finansowania oraz efektach Nowej Piątki PiS, mówili gości audycji Rządy pieniądza w Polskim Radiu 24./Anna Grabowska /.

Gośćmi Anny Grabowskiej byli: Rafał Sadoch z mBanku, Mariusz Adamiak z PKO BP oraz Kazimierz Krupa z Kancelarii DrawBridge

Przypomnijmy, wczoraj zatrzymano pracowników Idea Banku pod zarzutem oszustw przy sprzedaży obligacji firmy Getback, dzisiaj zawiadomienie wobec 31 podmiotów ws. GetBack złożyło do prokuratury KNF.

W Unii obowiązują zasady dotyczące sprzedaży instrumentów finansowych

Jak mówi Rafał Sadoch, ostatnio mieliśmy faktycznie do czynienia z problemami z etyką w sektorze finansowym. Ekspert przypomina, że te kwestie są systemowo uregulowane, a od niedawna w Unii obowiązują dyrektywy, które nakazują sprzedaż odpowiednich usług finansowych odpowiedniej grupie docelowej.

− Rozumiem, że napiętnowany proceder miał miejsce jeszcze przed tymi regulacjami. Ponadto nie wiem, czy osoby, które oferowały te obligacje, miały świadomość sytuacji finansowej tej spółki - pyta Sadoch.

Mariusz Adamiak przyznaje, że wśród banków nie ma świętych krów i ich pracownicy powinni odpowiadać za nieprawidłowości, o ile łamali prawo, czy procedury wewnętrzne, czy nie dopełniali obowiązków. Jednak, jak dodaje, trzeba też pamiętać o tym, że banki są instytucjami komercyjnymi i to, że myślą o zysku, jest rzeczą normalną.− Tyle, że banki są instytucjami zaufania publicznego, dlatego ich działanie powinno przebiegać według reguł i zasad etyki – mówi gość PR24.

Kazimierz Krupa podkreśla, że przy okazji sprawy z GetBackiem rodzi się bardzo wiele pytań.

Dużo pytań wokół zatrzymań ws. GetBanku

− Jak czytamy, jednym z zarzutów jest, że Idea Bank sprzedawał obligacje GetBack, bez uprawnień. Jest to niepojęte – mówi gość PR24. − Ponadto wśród zatrzymanych kilkunastu osób jest prezes i dwóch wiceprezesów. Dziwiłbym się, gdyby osoby na tym stanowisku były wynagradzane prowizyjnie od sprzedaży obligacji – mówił Krupa.

Jak jednocześnie dodaje, niezależnie od tego, kiedy implementowaliśmy reguły unijne, to za sprzedaż instrumentów zawsze odpowiada sprzedający, czyli bank.

I dodaje, że najciekawsze jest to, że bank uważa, że też jest poszkodowany w tej sprawie, czyli odcina się od swoich pracowników.

− Czyli co – robili oni coś bez wiedzy kierownictwa. To jest tym bardziej dziwne, bo wśród zatrzymanych znaleźli się wiceprezesi banku – mówi Krupa.

Anna Grabowska, jk