Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 09.04.2020

Koronawirus najsilniej uderzył w mikrofirmy i sektor usług

Najdotkliwiej skutki pandemii odczuwa sektor usług, gdzie 63 proc. podmiotów zanotowało w marcu niższą sprzedaż. Pod kątem wielkości firmy, w najgorszej kondycji są mikrofirmy - 7 na 10 zadeklarowało spadek przychodów - powiedział Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

- Pandemia koronawirusa i związane z nią ograniczenia są głównym czynnikiem oddziałującym na kondycję przedsiębiorstw i rynek pracy już od niemal miesiąca. Istotne ograniczenia aktywności gospodarczej są coraz mocniej odczuwane przez firmy - wskazywał ekspert.

Ekonomista dodał, że w marcu niemal 50 tys. firm złożyło wniosek o zawieszenie działalności gospodarczej, czyli średnio dwukrotnie więcej niż w poprzednich miesiącach.

- Rekordowe były dwa ostatnie dni marca, kiedy aż 15 tys. firm złożyło taki wniosek - ocenił.

Firmy liczą straty

Polski Instytut Ekonomiczny zbadał, w pierwszych dniach kwietnia, jak firmy radzą sobie z przestojem oraz jakie działania planują wdrożyć w najbliższych tygodniach.

- Według badania PIE, w marcu 57 proc. przedsiębiorstw odnotowało spadek przychodów w porównaniu z sytuacją z lutego - stwierdził Jakub Sawulski.

Dodał, że w największym stopniu ucierpiał sektor usługowy, gdzie 63 proc. firm zanotowało mniejszą wartość sprzedaży.

- Niewiele lepiej jest w sektorach handlu i produkcji, gdzie odpowiednio 55 proc. i 49 proc. przedsiębiorstw doświadczyło spadku przychodów - powiedział Jakub Sawulski.

- Jeśli chodzi o wielkość firm, które najdotkliwiej odczuwają skutki ograniczenia aktywności gospodarczej w związku z pandemią, to trzeba tu wymienić mikrofirmy, wśród których aż 7 na 10 zadeklarowało spadek przychodów - mówił ekspert.

Stracą nie tylko przedsiębiorstwa

Z przeprowadzonych przez PIE badań wynika również, że skutki pandemii odczują mocno także pracownicy.

- Prawie połowa (46 proc.) badanych przez PIE firm jest zdecydowana na obniżenie wynagrodzeń w związku z trudnościami finansowymi. Utrzymanie dotychczasowych stawek deklaruje jedna trzecia pracodawców - ocenił ekonomista.

- Z kolei 28 proc. przedsiębiorców planuje redukcję zatrudnienia w związku z rozwojem pandemii. Najwięcej takich deklaracji pada ze strony przedstawicieli sektora usługowego oraz małych przedsiębiorców. Dla odmiany, 62 proc. firm, głównie dużych, deklaruje utrzymanie dotychczasowych poziomów zatrudnienia - dodał.

PolskieRadio24.pl, PIE, PAP, md