Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 07.05.2020

Subwencje trafiają na konta firm. Do tej pory przekazano 9 miliardów złotych

- Około 9 mld zł trafiło na konta przedsiębiorców w ramach tarczy finansowej - poinformował wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk. Dodał, że blisko 70 proc. składanych wniosków rozpatrywanych jest pozytywnie.

Wiceprezes przypomniał, że przyjmowanie wniosków ruszyło w środę 29 kwietnia o godz. 18.00, a tydzień później, czyli 6 maja wieczorem już ponad 42 tys. przedsiębiorców miało pozytywne decyzje o przyznaniu subwencji. Na ich konta trafiło blisko 9 mld zł. Wskazał, że liczba przedsiębiorców, którzy wystąpili o wsparcie jest zbieżna z przewidywaniami PFR.

- Sporo firm z sektora MŚP złożyło wnioski, co świadczy o tym, że firmy wcześniej się do tego przygotowały - powiedział.

Większość wniosków jest akceptowana

ciężarówki spedycja transport free shutter 1200.jpg
Będzie oddzielna pomoc dla branży transportowej. W tle 1,7 miliarda złotych

Pytany o to, czy dużo wniosków nie przechodzi weryfikacji, powiedział, że blisko 70 proc. z nich jest rozpatrywanych pozytywnie. Spośród tych, które są rozpatrywane "częściowo pozytywnie" różnica pomiędzy wnioskowaną a przyznawaną kwotą nie przekracza średnio 20 proc. Część wniosków jest odrzucana. Wskazał, że najczęściej przyczyną odrzucania jest np. niewłaściwe wyliczenie spadku obrotów, brak zatrudnionych pracowników czy zaległości podatkowe czy ZUS, albo złożenie wniosku w dwóch bankach równocześnie.

Pytany o to, jakie są możliwości skorygowania przez przedsiębiorcę popełnionych błędów, wiceprezes powiedział, że przedsiębiorca, którego wniosek został odrzucony np. ze względu na zaległości podatkowe czy ZUS może złożyć wniosek ponownie po uregulowaniu zaległości. Natomiast jeżeli firma uważa, że przyznana mu subwencja powinna być wyższa, również może złożyć wniosek o różnice, której nie otrzymała. Zaznaczył, że przed złożeniem odwołania przedsiębiorca powinien jednak dobrze sprawdzić, z jakiego powodu wniosek został odrzucony albo z jakiego powodu otrzymał mniejszą subwencję.

PolskieRadio24.pl, PAP, PFR, md