Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 19.05.2020

PKN Orlen chce zainwestować w Elektrownię Ostrołęka. Ale stawia warunek

Ważą się losy jednej z największych inwestycji energetycznych w Polsce w ostatnich latach - rozbudowy Elektrowni Ostrołęka o kolejny blok. PKN Orlen zadeklarował wstępną gotowość zaangażowania finansowego w inwestycję, ale pod jednym warunkiem - projekt musi opierać się o technologię gazową, nie węglową.

Według wcześniejszych założeń Ostrołęka C miała być opalana węglem.

PKN Orlen wyjaśnił w komunikacie, że przekazał Enerdze, właścicielowi Ostrołęki, swoje stanowisko w związku z pytaniem o wolę zaangażowania finansowego w budowę energetycznego bloku węglowego w Elektrowni Ostrołęka.

W połowie kwietnia PKN Orlen poinformował o podpisaniu porozumienia ze Skarbem Państwa w związku z planowanym przejęciem przez Orlen kontroli kapitałowej nad Energą, która wspólnie z Eneą miały budować opalany węglem blok w Ostrołęce. Już wtedy Orlen zapowiadał, że dokona weryfikacji warunków kontynuowania tej inwestycji.

PKN Orlen 1200.jpg
Powstaje multienergetyczny koncern. PKN Orlen formalnie właścicielem gdańskiej firmy Energa


"PKN Orlen zadeklarował wstępną gotowość bezpośredniego zaangażowania finansowego w inwestycję, wyłącznie w przypadku zmiany założeń technologicznych dla inwestycji na technologię opartą na paliwie gazowym" - poinformował w odpowiedzi płocki koncern.

Szef PKN Orlen Daniel Obajtek: inwestycja będzie realizowana, ale musi być oparta o technologie gazową

- Zgodnie z zapowiedziami i porozumieniem ze Skarbem Państwa trwają analizy dotyczące m.in. warunków kluczowych inwestycji Grupy Energa. Widzimy duży potencjał dla budowy nowych źródeł energii w Polsce, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu. Nie możemy jednak działać w oderwaniu od trendów rynkowych i polityki regulacyjnej Unii Europejskiej. Wszystkie projekty, które realizujemy w Grupie ORLEN, muszą mieć mocne uzasadnienie biznesowe i wzmacniać naszą konkurencyjność na wymagającym rynku. Inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana, ale musi być oparta na technologii gazowej. Jest to zgodne z naszą strategią, obejmującą rozwój źródeł nisko- i zeroemisyjnych – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

Przejmowanie Energii rozpoczęło się w grudniu 2019 r.

PKN ORLEN ogłosił wezwanie na 100 proc. akcji Grupy ENERGA 5 grudnia 2019 r. Pierwotnie miało ono potrwać do 9 kwietnia br. W związku z sytuacją spowodowaną epidemią koronawirusa, 26 marca br. termin przyjmowania zapisów na akcje pomorskiej Grupy został wydłużony do 22 kwietnia 2020 r. Bezwarunkową zgodę Komisji Europejskiej na przeprowadzenie transakcji Koncern otrzymał 31 marca br.

Cena za jedną akcję gdańskiej grupy w wezwaniu została 15 kwietnia br. podwyższona z 7 do 8,35 zł.

Z kolei 18 kwietnia br. podpisane zostało porozumienie ze Skarbem Państwa dotyczące kontynuacji strategicznych inwestycji Grupy ENERGA i utrzymania polityki zatrudnienia zapewniającej prawidłowe funkcjonowanie jej spółek. Ostatni warunek zawieszający, czyli osiągnięcie progu 66 proc. akcji objętych wezwaniem, został spełniony 20 kwietnia br. Formalnie transakcja sfinalizowana została 30 kwietnia br. nabyciem akcji ENERGA stanowiących około 80% kapitału zakładowego spółki oraz około 85% ogólnej liczby głosów na walnym zgromadzeniu.

Cena wszystkich nabytych akcji wyniosła około 2,77 mld zł i została pokryta przez Spółkę gotówką pochodzącą ze środków własnych oraz z dostępnego kredytu konsorcjalnego.

Budowa elektrowni węglowej Ostrołęka C została wstrzymana w lutym tego roku.

PAP, komunikat PKN Orlen, jk