Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 21.05.2020

Mimo koronawirusa w Polsce rośnie aktywność gospodarcza

Jak wynika z nowego, badającego stan gospodarki wskaźnika ekonomicznego Pekao Tracker, aktywność ekonomiczna w Polsce była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach wielkanocnych i od tego czasu systematycznie rośnie.

Indeks Pekao Tracker, opracowany przez bank Pekao jest nowych narzędziem pozwalającym na śledzenie aktywności ekonomicznej w obecnym kryzysie. Dzięki niemu stan gospodarki jest mierzony wręcz z dnia na dzień, a nie jak dotychczas, z miesięcznym opóźnieniem.

Indeks pozwala na bieżąco śledzić rozwój sytuacji w gospodarce

Jak powiedział główny ekonomista banku Pekao Ernest Pytlarczyk, indeks pomaga śledzić aktywność ekonomiczną w czasie rzeczywistym. Wyjaśnił, że uruchomienie narzędzia wiąże się z obecnym kryzysem wywołanym pandemią.


produkcja1200.jpg
"Odczyty powinny być już lepsze". Premier i analitycy resortu rozwoju o danych dot. produkcji

- Ten kryzys jest bezprecedensowy pod względem szybkości, bo właściwie z dnia na dzień poczuliśmy się, jakby ktoś nam wyrwał dywan spod stóp. W ciągu kilku tygodni dzieje się tyle, ile w normalnych czasach przez kilka kwartałów - powiedział Pytlarczyk.

Zwrócił uwagę na bardzo głębokie spadki aktywności ekonomicznej, do mierzenia której w szybkim tempie statystyka publiczna nie jest przygotowana. Wskazał, że na przykład dane miesięczne w Polsce są publikowane 20 dni po zakończeniu miesiąca, a kwartalne po 45 dniach.

Obecnie wiele decyzji podejmowanych jest po omacku - kilka miesięcy od sytuacji, jaka miała miejsce w gospodarce

- Oznacza to, że informacje za drugi kwartał poznamy trzy miesiące po rozmrożeniu gospodarki. Więc bardzo długo żylibyśmy w stanie absolutnej niewiedzy co do tego, jak wygląda ta trajektoria pomiędzy tymi ważnymi odczytami - mówił.

Pytlarczyk podał przykład czwartkowych danych GUS o produkcji przemysłowej za kwiecień, podczas gdy wiadomo już, że od końca zeszłego miesiąca nastąpiły dwa etapy odmrażania gospodarki.

- A więc w żaden sposób nie jest to wystarczająca miara aktywności ekonomicznej - tłumaczył.

Nowy indeks określi bieżący stan gospodarki na podstawie aktualnych, dziennych danych

Według niego nowy indeks będzie jedną syntetyczną miarą, która pozwoli - także osobom mniej zorientowanym w szczegółowych danych - wyrobić sobie opinię dotyczącą tego, w którym miejscu aktywności ekonomicznej jesteśmy i jak wygląda odmrażanie gospodarki.

Ekonomista z Pekao Piotr Bartkiewicz poinformował, że Tracker powstaje w oparciu o dane publiczne i niepubliczne posiadane przez bank, które są anonimizowane. Wyjaśnił, że muszą to być dane o dużej częstotliwości, optymalnie - dzienne, dostępne bez zbędnych opóźnień i z dostatecznie długą historią.

Ekonomiści Pekao jako danych publicznych do indeksu używają danych dziennych o zużyciu energii (zapotrzebowaniu na moc) oraz danych z policji o wypadkach drogowych, które dają informacje o ruchu drogowym. W przypadku danych banku wykorzystywane są informacje o płatnościach kartowych oraz wpływach na konta małych i średnich przedsiębiorstw.

Indeks Pekao Tracker nie jest odsezonowany - pokazuje na przykład, że obecnie jesteśmy na poziomie nieco wyższym niż w czasie ostatnich świąt Bożego Narodzenia.

- Okres świąteczno-noworoczny można traktować trochę jako benchmark (punkt odniesienia - PAP) dla tego, co się dzieje obecnie. To naturalny eksperyment, który pokazuje, co się dzieje z gospodarką, kiedy wszyscy zgodzimy się co do tego, że chcemy mieć więcej czasu wolnego, chcemy go spędzić z rodziną, nie chcemy w tym czasie pracować, wydawać pieniędzy ani poruszać się - powiedział.

Bardziej dokładny i precyzyjny pomiar stanu gospodarki - jej aktywności, spadków czy zawieszenia

Według niego dzięki indeksowi można się dowiedzieć, jak szybko gospodarka wstaje, jak szybko powraca do poziomu poprzedniej aktywności. Tego rodzaju tracker nie powie natomiast, czy PKB rośnie o 5 proc. czy o 4 proc., ale pokaże, czy jesteśmy 20 czy raczej 10 proc. poniżej poziomu wyjściowego, czy uczyniliśmy postępy na drodze do normalizacji, czy nie. Bartkiewicz dodał, że to narzędzie nie będzie użyteczne w każdych okolicznościach, ale obecnie - tak.

Aktualnie Pekao Tracker wskazuje, że aktywność ekonomiczna była najniższa w tygodniu bezpośrednio po świętach wielkanocnych (31 proc. poniżej stanu wyjściowego) i od tego czasu systematycznie rośnie. Punktem wyjściowym dla indeksu jest 100 punktów, za który uznano średnią dzienną aktywności z pierwszego tygodnia grudnia 2019 roku.

PAP, jk