Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 04.08.2020

Praca zdalna sprawdza się w dobie pandemii. Rząd chce ją uregulować

Wkrótce w Kodeksie pracy może na stałe pojawić się praca zdalna. Ten rodzaj świadczenia pracy w dobie pandemii bardzo się rozpowszechnił. W Polsce odbywa się ona jednak jedynie na podstawie ustnego porozumienia z pracodawcą, bo nie ma w tej kwestii precyzyjnych przepisów. Rząd sprawą ma się zająć po wakacjach.
Posłuchaj
02:34 PR1_AAC 2020_08_04-06-37-12.mp3 Praca zdalna sprawdza się w dobie pandemii. Rząd chce ją uregulować (Aleksandra Tycner/PR1)

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Barbara Socha podkreśla, że praca zdalna wymaga uregulowania, a doprecyzować trzeba m.in. przepisy dotyczące BHP oraz kwestie odpowiedzialności pracodawców i pracowników.

- Mam nadzieję, że uda się też zaproponować inne zmiany, dotyczące na przykład uelastycznienia pracy zdalnej i możliwości godzenia jej z życiem rodzinnym - dodaje Barbara Socha.

prawnik kodeks free shut 1200.jpg
Zmiany w Kodeksie spółek handlowych. Do końca roku pojawi się nowelizacja prawa

Jak uregulować pracę zdalną?

Miejscem, w którym propozycje zmian powinny być konsultowane, jest Rada Dialogu Społecznego. Rzecznik NSZZ "Solidarność" Marek Lewandowski mówi, że jest mnóstwo spraw, które trzeba uregulować. Chodzi m.in. o kwestie rozliczania czasu pracy czy kosztów, które ponoszą osoby pracujące na odległość.

- Praca zdalna powinna być łączona z pracą na miejscu, w firmie - uważa natomiast wiceprzewodniczący OPZZ Sebastian Koćwin.

Ekspert Konfederacji Lewiatan Jacek Męcina uważa, że BHP jest jedną z najbardziej kontrowersyjnych i trudnych spraw do uregulowania w kwestii pracy zdalnej. Jak mówi, Konfederacja Lewiatan opowiada się za uregulowaniem tych spraw w Kodeksie, ale tak, by pracodawca wydawał ogólne zalecenia ws. BHP, ale by to pracownik odpowiadał za spełnienie tych zaleceń.

To sprawy, wymagające przedsiębiorców, wymagające regulacji. Sprawy dotyczące np. kosztów pracy zdalnej czy użytkowania sprzętu pracodawcy mieliby uzgadniać z pracownikami przed rozpoczęciem pracy zdalnej.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md