Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Dydliński 23.09.2020

Premier: rozważamy podniesienie progu przychodowego dla estońskiego CIT-u

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że władze myślą nad podwyższeniem progu, do którego można będzie korzystać z tzw. estońskiego CIT-u. Nowe rozwiązanie ma zacząć obowiązywać od przyszłego roku, a pierwotnie próg przychodowy określono na 50 milionów złotych. Informacja w tej sprawie będzie podana wkrótce - mówił szef rządu, otwierając Kongres Impact'20 Connected Edition w Warszawie.

Mateusz Morawiecki podkreślał, że współpraca przedsiębiorców z państwem jest bardzo ważna dla innowacyjności.

- W szczególności wynalazki czwartej rewolucji przemysłowej nie zaistniałyby w ogóle: internet, GPS, nawet systemy w naszych telefonach komórkowych - to systemy, które powstawały ze wsparciem państwa. I tylko ze wsparciem państwa - podkreślał.

1200_Morawiecki_EN.jpg
"Państwo, które chce być nowoczesne, musi zaufać młodym". Premier o rządowym planie wsparcia młodzieży

Wsparcie dla firm szczególnie ważne w dobie kryzysu

Jak mówił, powołując się na Francisa Fukuyamę, państwa wyjdą z kryzysu wywołanego koronawirusem obronną ręką, jeżeli zastosują cały arsenał wsparcia dla gospodarki.

- Dlatego od samego początku kładziemy taki nacisk na eksplozję wolności gospodarczej, na niskie podatki dla przedsiębiorców. Teraz estoński CIT ma szansę być rewolucją dla małych i średnich przedsiębiorców - mówił Morawiecki.


- Wsłuchujemy się w wasz głos i zastanawiamy się nad podniesieniem tego ogłoszonego progu z 50 mln na wyższą kwotę. O tym wkrótce będziemy mówić. Jednocześnie też wskazujemy na konieczność współpracy w tworzeniu optymalnego ekosystemu wsparcia dla innowatorów - powiedział premier.

Estoński CIT ma uprościć rozliczanie się firm z fiskusem i poprawić kondycję finansową firm. Dzięki temu rozwiązaniu firmy będą odprowadzać podatek dopiero wówczas, gdy zdecydują się na wypłatę zysku na cele niezwiązane z działalnością inwestycyjną firmy (a więc np. dla wspólników).

Walka z wirusem

Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że "wyszliśmy obronną ręką z pierwszego uderzenia koronawirusa". Dodał, że jesteśmy świadkami punktu zwrotnego w historii, a Polska chce to wykorzystać.

- Polska stara się wykorzystać ten moment, by nie opuścić przedsiębiorców, by wykorzystać naturalną energię, talent i dyscyplinę naszych startupowców, innowatorów i przedsiębiorców - podkreślił.

Posłuchaj
00:27 ef2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: kryzys to punkt zwrotny w gospodarce (IAR)

Premier mówił też o tym, jak ważna dla naszej gospodarki jest innowacyjność.

- Dla nas jest ona najważniejszym elementem wyrwania się ze strategii średniego rozwoju - dodał.

Posłuchaj
00:31 ef3.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: innowacyjność pomoże nam się wyrwać z pułapki średniego rozwoju (IAR)

Premier: rządowa strategia przynosi efekty

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że rządowa strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju zaczyna działać. Szef rządu przywołał statystyki, wedle których wydatki w Polsce na badania i rozwój w zeszłym roku były najwyższe w ciągu ostatnich 30 lat.

- To dalej jest jeszcze poziom nie taki, jak najwyżej rozwiniętych państw Zachodu, ale procent przyrostu blisko o 1/4 i 25 mld zł to rekord 30-lecia - zaznaczył.

Posłuchaj
00:18 ef.mp3 Premier Mateusz Morawiecki: mamy dynamiczny wzrost wydatków na badania i rozwój (IAR)

Premier mówił też, że jesteśmy świadkami punktu zwrotnego w historii, a Polska chce to wykorzystać.

Dodał, że bardzo ważna dla naszej gospodarki jest innowacyjność. Według Mateusza Morawieckiego, dla naszego kraju jest najważniejszym elementem strategii wyrwania się z pułapki średniego rozwoju. Premier podkreślił, że Polska nie chce oferować niskich kosztów pracy, ale umiejętności pracowników, którzy są utalentowani.

Premier o podniesieniu progu dla estońskiego CIT

Źródło: TVP Info

PolskieRadio24.pl, IAR/PAP, md