Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 15.10.2020

Rusza tarcza 5.0. Zobacz, komu przysługuje wsparcie

Od dzisiaj polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na kolejne wsparcie państwa. Firmy z branży turystycznej, wystawienniczej i estradowej – najbardziej poszkodowane przez pandemię – otrzymają trzy rodzaje pomocy. Według prof. Gertrudy Uścińskiej, prezes ZUS, będzie z niej mogło skorzystać około 20 tys. podmiotów.

Tarcza antykryzysowa 5.0 została określona mianem tarczy branżowej, ponieważ jej nadrzędnym celem jest wsparcie trzech branż, które zmagają się z dotkliwymi skutkami koronakryzysu. Piąty pakiet pomocy jest skierowany przede wszystkim do przedstawicieli turystyki, branży wystawienniczej i estradowej. Na mocy przepisów nowej tarczy antykryzysowej będą mogli starać się o świadczenie postojowe, dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie z opłacania składek za trzy miesiące (lipiec, sierpień i wrzesień) – informuje portal biznesinfo.pl.


ROBOTNIK PRZEMYSŁ.jpg
Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania


Pomoc dla 20 tys. firm

– Szacujemy, że z nowej odsłony tarczy antykryzysowej będzie mogło skorzystać około 20 tys. podmiotów – mówi szefowa ZUS prof. Gertruda Uścińska w programie "Money. To się liczy" i dodaje, że Zakład jest gotowy na przyjęcie wniosków, a jego systemy przeszły prawdziwy chrzest bojowy na starcie epidemii koronawirusa.

– Przyjmowanie wniosków rusza 15 października, a wśród form pomocy znajdują się na przykład znane już z poprzednich tarcz świadczenia postojowe – przyznaje prof. Uścińska.

Posłuchaj
00:52 50.mp3 Od dziś można składać wnioski o wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej 5.0 - relacja Pawła Mytlewskiego (IAR)

Dokumenty należy składać poprzez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

Pierwszym ratunkowym rozwiązaniem z tarczy antykryzysowej 5.0. jest świadczenie postojowe, które przysługuje agentom i przedsiębiorcom turystycznym. Zasady przyznawania pieniędzy różnią się w zależności od rodzaju podmiotu, który się o nie ubiega. Dotyczy to jednak wyłącznie przedsiębiorców, którzy nie pobierali wcześniej świadczenia postojowego. Przedsiębiorcom, którym postojowe zostało już trzykrotnie wypłacone – takowe w ramach tarczy 5.0 nie przysługuje.


W przypadku agentów warunkiem otrzymania wsparcia finansowego jest prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. O pieniądze może starać się każdy agent, który odnotował przestój ekonomiczny w związku z pandemią i nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż prowadzona działalność. W przypadku przewodników turystycznych warunki są nieco inne. Przedsiębiorcy ci również muszą odnotować przestój w prowadzeniu działalności gospodarczej w wyniku COVID-19. Dodatkowo jednak prawo do świadczenia postojowego, jeśli chodzi o tych przedsiębiorców, występuje w przypadku, jeśli zawiesili oni prowadzenie działalności gospodarczej po 31 sierpnia 2019 roku oraz ich działalność ma charakter sezonowy i w roku 2019 była wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy.

Obydwa podmioty – zarówno agent, jak i przedsiębiorca turystyczny, otrzymują postojowe w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Posłuchaj
02:07 PR1_AAC 2020_10_15-06-33-34.mp3 Od dziś nabór wniosków o wsparcie z tarczy 5.0 (Aleksandra Tycner/PR1)

 
Wsparcie przysługuje trzy razy

Nową formą pomocy skierowaną do sektora turystycznego jest dodatkowe świadczenie postojowe. Mogą z niej skorzystać przedsiębiorcy, u których przeważająca część prowadzonej działalności gospodarczej na dzień złożenia wniosku, była działalność związana z lądowym transportem pasażerskim, wystawianiem przedstawień artystycznych, działalnością rozrywkową i rekreacyjną, działalnością pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia i w zakresie innych form rozrywki lub rekreacji organizowanych w pomieszczeniach. Według kodów PKD to działalność opisana w punktach 49.39.Z, 77.39.Z, 90.01.Z, 90.02.Z, 93.29.A, 93.29.B, 93.29.Z.


Każdy z wyżej wymienionych przedsiębiorców, który chce otrzymać dodatkowe postojowe z tarczy antykryzysowej 5.0., musi udokumentować, że jego przychód w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku jest co najmniej o 75 proc. niższy w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu kalendarzowym w 2019 r. Co więcej, dodatkowe świadczenie należy się tym, którzy otrzymali co najmniej jedno postojowe z wcześniejszych tarcz antykryzysowych. Wysokość nadprogramowego postojowego jest identyczna z przyznanym za pierwszym razem. Wsparcie przysługuje maksymalnie trzy razy.

Dodatkowe zwolnienie z opłacania składek

Trzecim rozwiązaniem z tarczy antykryzysowej 5.0. jest zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Prawo do skorzystania z tego zwolnienia skierowane jest do firm, które ze względu na sezonowość pracy nie miały możliwości wcześniej skorzystać z dostępnych form pomocy. Zwolnienie przysługiwać będzie płatnikom składek wymienionym wcześniej, a dodatkowo tym, u których na dzień złożenia wniosku, jako przeważający rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, stanowiła działalność o kodach: PKD 55.10.Z – hotele i podobne obiekty zakwaterowania, PKD 79.11.A – działalność agentów turystycznych, PKD 79.90.A – działalność pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, PKD 82.30.Z – działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów.

W tym przypadku warunkiem uzyskania pomocy jest głoszenie jako płatnik składek ZUS przed dniem 30 czerwca 2020 roku, odnotowanie 75 proc. spadku przychodów z działalności gospodarczej w pierwszym miesiącu kalendarzowym, za który składany jest wniosek o zwolnienie – w stosunku do przychodu w analogicznym miesiącu kalendarzowym 2019 roku, złożenie deklaracji rozliczeniowych oraz raportów miesięcznych za miesiące wskazane we wniosku – do 31 października 2020 roku oraz złożenie wniosku o zwolnienie ze składek ZUS najpóźniej do dnia 30 listopada.

PolskieRadio24.pl/biznesinfo.pl/IAR/money.pl/pit.pl/DoS, md