Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 16.10.2020

Polska w Paneuropejskim Funduszu Gwarancyjnym. Firmy poszkodowane przez pandemię z dodatkowym wsparciem

Polska dołączyła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego dotyczącego COVID-19. Ma to umożliwić polskim podmiotom, które zmagają się ze skutkami pandemii skorzystanie z finansowego wsparcia. Fundusz, który utworzyły państwa UE, ma pozwolić Grupie EBI na zwiększenie wsparcia dla inwestycji o ok. 200 mld euro.

Głównym celem funduszu jest finansowanie operacji o wysokim profilu ryzyka. Grupa EBI (Europejski Bank Inwestycyjny i Europejski Fundusz Inwestycyjny) skorzysta przy tym z pokrycia ryzyka w ramach gwarancji udzielonych przez państwa członkowskie.

ROBOTNIK PRZEMYSŁ.jpg
Co planują polskie firmy i jakie są nastroje wśród przedsiębiorców? Znamy wyniki nowego badania

"Fundusz będzie mieć określone, indywidualne cele i kryteria kwalifikowalności. Okres inwestycji Funduszu będzie trwać do końca 2021 r. z możliwością przedłużenia" – informuje w komunikacie Ministerstwo Finansów.

Nowe rodzaje wsparcia dla firm

Udział Polski w Funduszu umożliwi skorzystanie ze wsparcia finansowego przez polskie podmioty, które zmagają się ze skutkami pandemii. Chodzi o pożyczki, inwestycje kapitałowe i quasi-kapitałowe, udziały w ryzyku, zakup papierów wartościowych zabezpieczonych aktywami oraz gwarancje. Pomoc ma być oparta na instrumentach finansowych wdrażanych zgodnie z potrzebami we współpracy z krajowymi instytucjami finansowymi oraz bankami rozwoju – w Polsce Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Wsparcie mają udzielać: banki komercyjne, instytucje finansowe i gwarancyjne, mikrofinansowe oraz rozwojowe. W komunikacie wskazano też na spółki leasingowe, fundusze kapitałowe (venture capital), spółki celowe czy prywatne fundusze kredytowe.


Umowę, zgodnie z którą Polska przystąpiła do Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego, podpisał w czwartek minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński.

PolskieRadio24.pl/PAP/DoS, md