Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 20.10.2020

Dobre wiadomości z przemysłu. Produkcja we wrześniu ostro w górę

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem jest większa o 15,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji we wrześniu rdr o 3,5 proc., a mdm wzrostu o 12,6 proc.

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła w 23 działach

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 23 spośród 34 działów - poinformował GUS.


produkcja przemysłowa.jpg
Dobre informacje Eurostatu. Produkcja w Polsce i strefie euro zaczęła rosnąć

We wrześniu w porównaniu do września 2019 roku, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji urządzeń elektrycznych – o 26,6 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 22,8 proc., mebli – o 15,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 14,1 proc. proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 10,7 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 7,9 proc., wyrobów z metali – o 7,8 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 7,4 proc.


Posłuchaj
00:27 prod.1.mp3 Ekonomistka PKO Banku Polskiego Urszula Kryńska powiedziała, że wrześniowy odczyt jest lepszy od oczekiwań. /IAR/.

 

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem 2019 roku, wystąpił w 10 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 25,6 proc., w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 17,8 proc., w produkcji maszyn i urządzeń – o 5,7 proc., metali – o 4,3 proc


eksport free 1200.jpg
Koronawirus nie pogrążył polskiego eksportu. Nadal notujemy nadwyżkę w obrotach bieżących

Ceny produkcji we wrześniu rdr spadły o 1,6 proc.

Jednocześnie ceny produkcji przemysłowej we wrześniu spadły rdr o 1,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc. - podał GUS.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym we wrześniu spadły o 1,5 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.


Posłuchaj
00:24 prod.2.mp3 Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 23 spośród 34 działów przemysłu./IAR/.

 

Analitycy: przemysł zdaje pozytywny test w okresie większych zachorowań na koronawirusa

Odczyt wrześniowej produkcji przemysłowej zaskoczył na plus, piszą w swoim komentarzu analitycy mBanku.

„ Wynik 5,6% r/r znacząco przebił zarówno naszą prognozę (3,7% r/r) jak i rynkowy konsensus (3,4%). Sierpniowa zadyszka w przemysłowych danych okazała się więc być tylko chwilowa. Jeśli dzisiejsze dane miały być testem w jakiej kondycji krajowy przemysł wchodzi w okres zwiększonych zachorowań, to test ten wypadł pozytywnie.

Słabszy wynik w sierpniu to efekt braku jednego dnia roboczego

Dzisiejszy wynik to zasługa głównie przetwórstwa przemysłowego (pozostałe kategorie były bliskie naszym prognozom). Niespodzianka w dużej mierze wynika z mylnego sygnału płynącego z danych w poprzednim miesiącu. Słaby wynik sierpnia nie był efektem zahamowania zamówień czy zadyszki po nadrabianiu produkcji w poprzednich miesiącach.

Uwidocznił się wtedy efekt jednego dnia roboczego mniej (15 sierpnia wypadał w sobotę, wówczas zakładaliśmy, że nie we wszystkich przedsiębiorstwach, dzień wolny będzie odebrany w sierpniu). W tym kontekście warto spojrzeć na dzisiejsze dane - wzrost produkcji przemysłowej można więc po części traktować jako kontynuację odbicia widocznego od czerwca.

Przemysł odbija m.in. dzięki powrotom do pracy pracowników po opiece nad dziećmi

Dodatkowo, pozytywnie na dzisiejszy wynik oddziaływała różnica dni roboczych w porównaniu z wrześniem zeszłego roku (+1 dzień r/r). Pomagać mogły też tendencje widoczne we wczorajszych danych o zatrudnieniu. Pracownicy wracali do pełnych wymiarów etatów, wrzesień mógł być też miesiącem, w którym część pracowników wróciła do pracy po okresie opieki nad dziećmi.

To wsparło stronę podażową, która w ostatnim czasie mogła być wąskim gardłem nawet dla produkcji sprzedanej (znaczące ograniczenie zapasów). Ponadto, był to miesiąc kiedy nie obserwowano jeszcze istotnych wzrostów zachorowań - nie skutkowały więc one wzrostem niepewności i nie ograniczały popytu ze strony firm.

Wzrost produkcji przełoży się na mniejszy spadek PKB w III kwartale tego roku

Dzisiejsze dane wpisują się w naszą rewizję prognozy PKB na 3 kwartał.

Obecny szacunek to -1,8% r/r (rewizja z -3,3% r/r), a niespodzianka w danych o produkcji przemysłowej uprawdopodabnia nawet wyższy odczyt (choć czekać musimy na dane o produkcji budowlanej, czy jutrzejszej sprzedaży detalicznej).

IV kwartał nie będzie już tak dobry

4 kwartał nie będzie już jednak tak optymistyczny. Nie powinniśmy odnotować takich spadków produkcji przemysłowej jak na jesień (restrykcje nie dotykają wprost przemysłu, nie obserwujemy też wyłączania przemysłu w Europie, które mogłoby skutkować przerwami w łańcuchu dostaw), jednak spadki nastrojów i zwiększona liczba osób zarażonych mogą prowadzić do spadków produkcji przemysłowej.

Uwidocznić mogą się też problemy podażowe (duża osób na kwarantannie, a w przypadku przemysłu praca zdalna nie jest ekwiwalentem pracy na miejscu). Nie oczekujemy wyłączeń całych sektorów, ale np. kwarantanny pracowników mogą prowadzić do przestojów w poszczególnych fabrykach.

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu spadły o 1,6% r/r, szybciej od naszej prognozy (-1,4%). Cześć zaskoczenia to rewizja w dół poprzedniego odczytu, część to kwestia silniejszych spadków cen w kategorii produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej. Ceny bazowe w przetwórstwie przemysłowym urosły w skali miesiąca o 0,4%, ale nadal spadają w ujęciu rocznym o 0,8%. Z uwagi na fakt, że ta część cen producentów reaguje silnie na zmiany kursu walutowego, kolejny miesiąc przyniesie zapewne dalsze ich wzrosty, które - standardowo - ustaną po uspokojeniu kursu walutowego.

IAR, PAP, mBank, jk