Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 22.10.2020

Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje już wnioski o przeliczenie obniżonych zasiłków macierzyńskich, opiekuńczych i chorobowych, wynikających ze zmniejszonego czasu pracy. Na takie rozwiązanie pozwalała tarcza antykryzysowa, ale konsekwencją tego było obniżenie wynagrodzenia pracowników.
Posłuchaj
02:03 PR1_AAC 2020_10_22-06-33-55.mp3 Korzystniejsze zasady przeliczania zasiłków. Można już składać wnioski do ZUS lub pracodawcy (Aleksandra Tycner/PR1)

Teraz, jak wyjaśnia rzecznik ZUS Paweł Żebrowski, świadczenia będą przeliczane, jak wcześniejsze, sprzed zmniejszenia etatu - co jest zdecydowanie korzystniejsze dla ubezpieczonych. Wnioski w tej sprawie należy składać do płatnika zasiłku.

Jeśli zasiłki wypłaca pracodawca, wnioski należy przekazać jemu. Pozostali muszą je skierować do ZUS.

- Nie ma sformalizowanego wzoru. Wystarczy, że świadczeniobiorca napisze, że występuje o przeliczenie wcześniej wypłaconego zasiłku, obniżonego w związku z niższym wymiarem czasu pracy. Jeżeli wypłatą zasiłku zajmuje się ZUS, to wniosek można przesłać przez internet, za pomocą PUE - wskazuje Paweł Żebrowski.

praca zdalna dom 1200.jpg
Blisko połowa firm ma już procedury dotyczące pracy zdalnej, ale ochrona danych kuleje

Firmom brakuje informacji

Nowe regulacje obowiązują od 9 października. Jak mówi Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, jeszcze nie wszyscy pracodawcy mają świadomość zobowiązań, które pojawiły się po ich stronie.

- Są też pewne wątpliwości po stronie firm, dotyczące np. wzorów dokumentów czy roli płatnika - wskazuje.

Ze strony pracowników są też sygnały, że nie wszyscy zostali jednakowo potraktowani. Robert Lisicki wyjaśnia, że wynika to m.in. z tego, że zmiany w pracy na czas pandemii nie zawsze są oparte na zapisach tarczy antykryzysowej, ale mogą też być oparte np. na Kodeksie pracy.

Wszelkie wątpliwości pracodawcy mogą zgłaszać do ZUS.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Aleksandra Tycner, md