Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio 24
Michał Dydliński 28.12.2020

"Czeka nas trudny czas na rynku pracy". Ekonomiści prognozują, jaki będzie nadchodzący rok

Mijający rok był trudny dla przedsiębiorców i dla pracowników. Wszystko wiązało się z niepewnością, która determinowała podejmowanie decyzji, i ta niepewność wcale nie znikła. Czeka nas więc niestabilny rok na rynku pracy. Może zniknąć wiele firm, jeśli nie zmienią filozofii działania. Wiele zależy od szybkości i liczby szczepień przeciwko COVID-19. Metodą na realny powrót do normalności może być umożliwienie szczepienia wszystkim chętnym już teraz. Czekanie na nieprzekonanych z wyznaczonych grup wpłynie negatywnie także na gospodarkę – mówili goście "Rządów Pieniądza" w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Piotr Soroczyński (KIG).
Posłuchaj
23:00 PR24_AAC 2020_12_28-09-07-32.mp3 Eksperci: miniony rok był bardzo trudny, a z pandemią jeszcze nie wygrywamy (Polskie Radio 24)

W opinii dr. Bartoszewicza oczekiwania, że znaczna część populacji się zaszczepi raczej się nie spełnią, a efektem mówienia, że już zaraz będzie lepiej, że możemy z pandemią wygrać będzie nadmierne rozluźnienie rygorów i wymagań, jakie będą przed nami stawiane.

- To spowoduje wzrosty zachorowań, nad którymi bardzo trudno będzie nam zapanować. Kolejne fale, trzecia, czwarta, piąta i następne, które w moim przekonaniu nadejdą, będą bardzo negatywnie oddziaływały na przedsiębiorstwa. Warto przy tym zwrócić uwagę na to, że w tym roku udało nam się radykalnie ograniczyć negatywne zjawiska gospodarcze poprzez uruchomienie pomocy rządowej co spowodowało ograniczenie wzrostu bezrobocia i likwidacji przedsiębiorstw (…). Ale jest to mechanizm podtrzymujący ukryte bezrobocie i przedsiębiorstwa, które przyjęły formę zombie utrzymujących się tylko dlatego, że wsparcie jest a rynek tego nie weryfikuje – mówił dr Bartoszewicz.

pmm 1200.jpg
Premier: jest zgoda KE na kolejną pomoc dla firm, szykujemy wsparcie dla gmin turystycznych

W 2021 roku także będzie wiele trudności

Jego zdaniem utrzymywanie biznesów o bardzo niskiej dochodowości spowoduje w 2021 r. ujawnienie zjawisk negatywnych takich jak wzrost bezrobocia, obniżka dochodów gospodarstw domowych. Może za tym pójść pogorszenie się sytuacji instytucji finansowych, bo Polacy nadal mają kredyty, których mogą już nie być w stanie spłacać. W 2021 r. pomoc państwa będzie już bardziej selektywna, część wiosennej pomocy trzeba będzie zwrócić, bo została źle wykorzystana.

- To wszystko może spowodować, że gros takich firm nie przeżyje (…). Uważam, że tegoroczna niepewność nie zniknie – mówił dr Artur Bartoszewicz.
Piotr Soroczyński zauważył, że w 2020 r. mieliśmy ogromne zróżnicowanie poszczególnych sektorów gospodarki.

- Niektóre firmy są w tragicznej sytuacji, nie ma dla nich przyszłości. Inne prawie nie odczuły problemów w gospodarce albo wręcz się rozwijają stanowiąc substytut np. tego, że nie możemy się spotykać czy realnie kupować i wszystko to robimy w siei – mówił Piotr Soroczyński.

Jego zdaniem wciąż nie doczekaliśmy się informacji, jak aparat administracji widzi przyszłość gospodarki, które branże uznaje za kluczowe, które sobie poradzą, gdy zgasimy pożar wywołany pandemią, które zmienią filozofię działania, a które sobie nie poradzą w ogóle.

- W 2021 r. przewiduję kłopoty na rynku pracy, który w tym roku udało się ochronić (…). Wiele przedsiębiorstw już nie będzie w stanie utrzymać zatrudnienia, ale i konsumenci będą mieli inne pojęcie do kupowania dóbr, będziemy weryfikować nasze potrzeby pod kątem tego co jest najbardziej potrzebne i to także wpłynie na rynek pracy – mówił Piotr Soroczyński.

Gospodarka a szczepienia

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się również do powiązania przyszłości gospodarki z planami szczepień i ich popularyzowaniem. W opinii Piotra Soroczyńskiego trzeba bardzo uważać z odbieraniem głosu tym, którzy w szczepienia wątpią, bo może to wywołać odwrotny efekt od zamierzonego.

Zdaniem dr. Bartoszewicza, negatywne opinie nie poparte wiedzą medyczną należy z sieci eliminować. Szczepienia powinny zaś być dostępne dla wszystkich chętnych, bo czekanie na tych, którzy się zastanawiają utrudni wychodzenie z kryzysu zdrowotnego i gospodarczego.

PolskieRadio24.pl, Anna Grabowska, md