Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Dydliński 05.01.2021

Nowe uprawnienia dla mikroprzedsiębiorców. Poszkodowane firmy dostaną zwrot podatku

Od tego roku mikroprzedsiębiorcy mają nowe uprawnienia. Jednoosobowe firmy mogą w wielu sytuacjach korzystać z takich samych praw jak konsumenci. Firmy poszkodowane przez pandemię koronawirusa dostaną także zwrot podatku i poprawią płynność finansową. Można już składać korekty zeznań za 2019 r., w których odliczymy stratę z 2020 r.

Jak wylicza Marek Niedużak, wiceminister rozwoju, przedsiębiorczości i technologii, wśród nowych uprawnień dla mikroprzedsiębiorców znalazła się m.in. ochrona wynikającą między innymi z prawa do rękojmi za wady, a także możliwości odstąpienia w ciągu 14 dni od umowy zawartej na odległość.

Nowe przepisy dla 2,5 mln przedsiębiorców

Nowe rozwiązania dają ochronę przed stosowaniem klauzul abuzywnych, czyli niedozwolonych. Marek Niedużak przypomina, że warunkiem skorzystania z takich rozwiązań jest to, by umowy nie były bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorcy, aby to nie były jego czynności zawodowe.

– Jeżeli mam warsztat samochodowy i kupuję do niego narzędzia, sprzęt specjalistyczny –  to jest to czynność zawodowa, ale jeżeli kupuję drukarkę, na której będę drukował faktury to jest to czynności nie bezpośrednio związana z moją działalnością, jaką jest działalność warsztatu – wyjaśnia wiceszef resortu rozwoju.

Nowe rozwiązania są zgodne z prawem unijnym. Ministerstwo szacuje, że z nowych przepisów może skorzystać prawie 2,5 mln przedsiębiorców. Pierwotnie nowe przepisy miały wejść w życie pierwszego czerwca 2020 roku, ale w związku z pandemią termin przesunięto.

shutterstock dziecko laptop 1200.jpg
Preferencyjna stawka podatku na laptopy dla szkół. Resort finansów przypomina o uldze



Ulga z tarczy antykryzysowej

Z kolei "Rzeczpospolita" przypomina, że można już składać korekty zeznań za 2019 r., w których odliczymy stratę z 2020 r.

– Dzięki temu firmy poszkodowane przez pandemię koronawirusa dostaną zwrot podatku i poprawią płynność finansową – mówi cytowany przez dziennik Arkadiusz Łagowski, ekspert Lewiatana.

Z ulgi mogą skorzystać zarówno przedsiębiorcy płacący PIT, jak i spółki odprowadzające CIT. Limit straty, którą można odliczyć, to 5 mln zł. Zakładając, że taką kwotę odliczy spółka, która w 2019 r. płaciła 19 proc. CIT albo przedsiębiorca rozliczający się liniowym 19-proc. PIT, dzięki uldze odzyska 950 tys. zł.
Ulgę wprowadziła tarcza antykryzysowa, dodając art. 52k do ustawy o PIT i art. 38f do ustawy o CIT. Z preferencji mogą skorzystać firmy, których ubiegłoroczne przychody były niższe o 50 proc. od tych z 2019 r.

PolskieRadio24.pl, IAR, PAP, DoS