Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 25.01.2021

Odbicie polskiego przemysłu. Produkcja w grudniu wyższa o 11,2 proc. niż rok wcześniej

Wszystko wskazuje na to, że polska gospodarka zaczyna sobie radzić coraz lepiej z ograniczeniami związanymi z pandemią. Świadczą o tym dane obejmujące jeden z ważniejszych działów – produkcji przemysłowej. Ta, jak informuje GUS, była w grudniu o 11,1 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Jednocześnie urząd poinformował, że w porównaniu z poprzednim miesiącem produkcja spadła o 4,4 proc. To mniejszy spadek od prognoz, które przewidywały jej zmniejszenie o 7 procent.

Dane lepsze od oczekiwań

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, że dane te są lepsze od oczekiwań rynkowych.


eksport free 1200.jpg
Raport Pekao: eksport i konsumpcja rozpędzą w tym roku gospodarkę w Polsce, warunkiem są szczepienia

- Co więcej, te dane wskazują, że ta dynamika jest najlepsza na przestrzeni całego 2020 r. i najwyższa od października 2017 r. - podkreśla ekonomistka.


Posłuchaj
00:30 dane1.mp3 Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, że dane te są lepsze od oczekiwań rynkowych./IAR/.

 

I dodaje, że te dane sugerują, że tempo spadku Produktu Krajowego Brutto w IV kwartale było znacznie mniejsze od oczekiwanego, a w całym roku spadek PKB wyniósł mniej niż 3 procent.


M. FINANSÓW twitter MF.jpg
Minister finansów: wszystko wskazuje na to, że spadek PKB w 2020 r. był dużo mniejszy

Wzrost produkcji przemysłowej w 28 działach

Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, produkcja przemysłowa w grudniu 2020 r. wzrosła w ujęciu rocznym w 28 spośród 34 działów.


Posłuchaj
00:29 dane 2.mp3 Zdaniem Moniki Kurtek, dane te wskazują, że polski eksport radzi sobie bardzo dobrze./IAR/.

Wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 39,3 proc., urządzeń elektrycznych – o 39,1 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 24,8 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny – o 22,0 proc., mebli – o 20,4 proc., wyrobów z metali – 15,0 proc., papieru i wyrobów z papieru – o 14,0 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z grudniem 2019 roku, wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 12,8 proc, koksu i produktów rafinacji ropy naftowej – o 4,8 proc. oraz metali – o 3,3 proc.

PIE: dobre wyniki z grudnia to dobry prognostyk na następne miesiące, zwłaszcza w eksporcie

Sektor przemysłowy osiągnął dwucyfrowy wzrost w grudniu 2020 r., także kolejne miesiące powinny przynosić dobre wyniki przetwórstwa, zwłaszcza w branżach nastawionych na eksport - ocenia w poniedziałek Polski Instytut Ekonomiczny.


Jak zauważa w przesłanym PAP komentarzu analityk PIE Jakub Rybacki, zgodnie z poniedziałkowymi danymi Głównego Urzędu Statystycznego dynamika produkcji przemysłowej w grudniu 2020 r. wzrosła z 5,9 proc. do 11,2 proc. w ujęciu rok do roku, a więc "znacznie powyżej" mediany rynkowych prognoz na poziomie 8,3 proc.

Widać wzrost tak w produkcji dóbr konsumpcyjnych, jak i inwestycyjnych

"Bardzo wysoki wzrost po części wynika z dodatkowych 2 dni roboczych względem ubiegłego roku – efekty kalendarzowe podniosły łączną dynamikę o ponad 4 pp. Niemniej, nawet po ich pominięciu widzimy wyraźną poprawę produkcji zarówno w przypadku dóbr konsumpcyjnych, jak i inwestycyjnych" - czytamy.

Bardzo znacznie urósł portfel eksportowy

Analityk zwraca również uwagę na "bardzo dobre" wyniki eksporterów, wskazując, że zamówienia eksportowe wzrosły w listopadzie o 20,7 proc. rdr., podczas gdy łączny portfel był większy o 15,1 proc. "W efekcie popyt zagraniczny będzie napędzał aktywność sektora na początku roku" - ocenia Rybacki.

W kolejnych miesiącach produkcja i eksport będą nadal rosły

"Prognozujemy, że przemysł dalej osiągać będzie 4-5 proc. wzrost na początku bieżącego kwartału, pomimo niesprzyjających efektów sezonowych. W marcu wynik będzie dwucyfrowy z uwagi na niską bazę porównawczą" - przewiduje analityk PIE.

"Spodziewamy się dobrej kondycji eksportu. Dynamikę powiększać będzie też produkcja sektora energetycznego. Prawdopodobnie odbijać też będzie aktywność MSP – dotychczas odbudowa w tym segmencie jest wolniejsza względem dużych przedsiębiorstw" - podsumowuje Rybacki.

ING: wyniki produkcji w grudniu powyżej oczekiwań, gospodarka dostosowuje się do nowych warunków

Również ekonomiści ING Banku Śląskiego uważają, że

wyniki produkcji w grudniu były powyżej oczekiwań rynkowych

Ich zdaniem gospodarka szybko dostosowuje się do nowych warunków działania.

Ich zdaniem, rajdowi przemysłu w górę po dołku w II kwartale 2020 r. sprzyja utrzymująca się dobra koniunktura w Azji i relatywnie dobra sytuacja przemysły w Niemczech.

Produkcji w Polsce sprzyja także przesunięcie popytu z niedostępnych usług na dobra trwałego użytku. W grudniu dodatkowo zadziałał efekt niskiej bazy z grudnia 2019 r. i korzystny układ dni roboczych.

Ekonomiści wskazali, że dane szczegółowe wg działów PKD pokazują, że największe wzrosty odnotowano w działach eksportowych, takich jak produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych, urządzeń elektrycznych, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, wyrobów z drewna, mebli.

W podziale na dobra konsumpcyjne/inwestycyjne widać mocne odbicie popytu konsumpcyjnego na towary, ale lepiej wygląda również popyt inwestycyjny.

PAP, PIE, ING, jk