Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Michał Dydliński 08.02.2021

Nowa ulga dla firm w zeznaniach podatkowych. Sprawdź, na czym polega

W tym roku po raz pierwszy w zeznaniach podatkowych będzie można skorzystać z "ulgi za złe długi". Przysługuje ona przedsiębiorcom, którym nie płacą kontrahenci - wyjaśnia Iwona Prószyńska z Ministerstwa Finansów.
Posłuchaj
02:03 PR1_AAC 2021_02_08-06-33-25.mp3 Nowa ulga dla firm w zeznaniach podatkowych. Sprawdź, na czym polega (Tomasz Matusiak/PR1)

Jak mówi, ulga zakłada, że podstawa podatku może być zmniejszona o wartość wierzytelności, która nie została uregulowana lub zbyta. Dłużnik z kolei ma obowiązek zwiększyć zobowiązanie do zapłaty w zeznaniu podatkowym, jeżeli nie dokonał płatności we wskazanym terminie.


shutterstock_ministerstwo finansów 1200.jpg
Szansa na szybszy zwrot VAT. Resort finansów konsultuje projekt

W trudnym czasie liczy się każda ulga

To może być bardzo potrzebne wsparcie dla firm, bo jak mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor, dziś wielu przedsiębiorców ma świadomość, że klienci im nie zapłacą i liczą właśnie na "ulgę na złe długi".

- Pandemia zachwiała mocno płynnością finansową firm. Problemy w rozliczeniach pogłębiły się, zaległości między biznesami wzrosły w zeszłym roku o 10 procent. Przedsiębiorcy na pewno będą korzystać z tej ulgi - podkreśla Kochalska.

Ulga także na VAT

Co ważne, ulga na złe długi działa też w przypadku VAT.

- Ulga określa zasady rozliczenia VAT w przypadku, gdy nabywca towarów lub usługobiorca nie zapłacił dostawcy należnej kwoty. Wierzyciel może wtedy skorygować podstawę opodatkowania lub podatek należny w przypadku, gdy te wierzytelności nie są regulowane terminowo - wskazuje Iwona Prószyńska.

Przedsiębiorca, który w zeznaniu podatkowym będzie chciał skorzystać z tej długi, będzie musiał wypełnić specjalny załącznik.

PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md