Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Stanisław Brzeg-Wieluński 03.03.2021

Coraz mniejszy entuzjazm wobec pracy zdalnej. Wiele osób widzi jej negatywny wpływ na życie prywatne

25 proc. pracowników chce pracować całkowicie zdalnie, a 65 proc. chciałoby modelu hybrydowego: trochę zdalnie, a trochę w biurze. 20 proc. ankietowanych mówi, że w związku z pracą zdalną pogorszyły się ich relacje z kolegami z firmy. Z kolei 38 proc. polskich menedżerów ocenia negatywnie wpływ pracy zdalnej na życie prywatne - wynika z badań Grafton Recruitment i CBRE oraz Deloitte. 

Z badania Grafton Recruitment i CBRE wynika, że całkowicie zdalnie chce pracować tylko 25 proc. ankietowanych. Za pracą tylko w biurze opowiada się co dziesiąty badany, a prawie 65 proc. chciałoby pracować z biura z możliwością pracy zdalnej przez 2-3 dni w tygodniu.

- Pracując w biurze, wiele osób marzyło o home office, a teraz będąc już od blisko roku na pracy zdalnej, tęsknimy za biurem. Nie ma się co dziwić, że większość pracowników jest przekonana, że optymalny model pracy to hybryda. Będąc część tygodnia w biurze, wyrywamy się z domu i mamy szansę spędzić czas z naszymi znajomymi z pracy. Natomiast pracując z domu, oszczędzamy czas na dojazdach, który możemy spędzić z bliskimi - komentuje wyniki badania Mikołaj Sznajder z CBRE.

praca zdalna FREE 1200.jpg
Ile pracowników w Polsce spodziewa się kontynuacji pracy zdalnej po pandemii?

Praca zdalna jest oczywistością

Prawie 20 proc. pracowników przyznało, że w związku z pracą zdalną pogorszyły się ich relacje z kolegami z firmy. Tylko 5 proc. stwierdziło, że te relacje się polepszyły, a 75 proc. nie widzi zmiany lub nie potrafi jej określić. 61 proc. ankietowanych byłoby skłonnych zmienić pracę na podobną do aktualnej, o ile nowy pracodawca oferowałby hybrydowy model pracy, czyli częściowo z biura, a częściowo z domu.

- Aktualnie kandydaci do pracy zakładają, że skoro jest pandemia, to praca zdalna jest oczywistością. Dla kandydata praca zdalna to przejaw elastyczności i troski pracodawcy. Ten trend się umocni, choć pewnie oczekiwanie pracy zdalnej przez więcej niż 3 dni w tygodniu będzie rzadkością - stwierdziła Joanna Wanatowicz z Grafton Recruitment.

shutt praca zdalna 1200.jpg
Praca od 9 do 17 przejdzie do historii? Profesor Harvardu stawia tezę o innowacyjnej formie organizacji czasu

Dowolność wykonywania obowiązków

Tymczasem aż 38 proc. ankietowanych przez firmę doradczą Deloitte menedżerów uważa, że praca zdalna negatywnie wpływa na ich dobre samopoczucie.

- Coraz trudniej jest ustalać godziny pracy, skoro cały czas mamy dostęp do telefonu i komputera, a na wiadomość możemy odpisać w każdej chwili - ocenia partner w Deloitte i lider zespołu ds. kapitału ludzkiego w Europie Środkowej John Guziak.

W badaniu zapytano również o to, jakie są najistotniejsze czynniki sprawiające, że praca zdalna nie wpływa tak negatywnie na ich dobrostan i życie prywatne. Według większości to kwestia rozwiązań z zakresu organizacji pracy. 39 proc. ankietowanych odpowiedziało, że czynnikiem takim jest wprowadzenie cyfrowych platform do współpracy. 36 proc. badanych wskazało na dowolność w sposobie wykonywania swoich obowiązków, a 31 proc. na potrzebę stworzenia nowych norm dotyczących planowania i wyznaczania spotkań.


PolskieRadio24.pl, PAP, DoS