Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jarosław Krawędkowski 08.07.2021

Polak został wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei. Został nim prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński został jednogłośnie wybrany na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) - poinformował podczas czwartkowej konferencji prasowej Tomasz Lachowicz, dyrektor przedstawicielstwa PKP SA w Brukseli.

- Pan Krzysztof Mamiński, od 2017 roku pełniący funkcję prezesa PKP został wybrany jednomyślnie przez zgromadzenie ogólne na przewodniczącego Międzynarodowego Związku Kolei (UIC). Po raz pierwszy w historii prezes Polskich Kolei Państwowych objął stanowisko szefa UIC. To duży sukces PKP i duży sukces Polski - powiedział Lachowicz.

Krzysztof Mamiński został przewodniczącym Międzynarodowego Związku Kolei na dwuipółletnią kadencję.

UIC to największa światowa organizacja branżowa skupiająca uczestników rynku kolejowego. UIC skupia zarządców infrastruktury, przewoźników, przedsiębiorców świadczących różne usługi dla transportu kolejowego i instytucje badawcze.

Krzysztof Mamiński będzie nadal prezesem PKP SA

Prezes PKP zastąpił na stanowisku przewodniczącego Związku Gianluigiego Castelliego, do niedawna prezesa zarządu Włoskich Kolei Państwowych Mamiński będzie przewodniczył organizacji przez 2,5 roku i jednocześnie pozostanie prezesem PKP SA.



Krzysztof Mamiński podkreślił, że jest to wielki dzień dla polskich kolei i dla Polski. Dodał, że przed transportem kolejowym stoją ważne wyzwania związane z ochroną klimatu.

- Najważniejszym zadaniem, pierwszym, jest uzmysławianie tego, że kolej to rodzaj transportu najmniej emisyjny, najbardziej bezpieczny - powiedział dziennikarzom po konferencji Mamiński.

Powiedział, że transport ogółem jest odpowiedzialny za około 25 do 30 procent emisji dwutlenku węgla. Podkreślił, że udział kolei w emitowanym przez transport CO2 wynosi 2 procent.

Prezes PKP wskazał, że także Polsce powstają inwestycje wspierające transport przyjazny dla środowiska.

Wskazał, że Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko inwestycja w gospodarkę, ale też wzmocnienie roli transportu przyjaznego dla klimatu.

Czym zajmuje się Międzynarodowy Związek Kolei

Misją Międzynarodowego Związku Kolei (UIC) jest:

  1. promowanie transportu kolejowego na całym świecie w celu skutecznego reagowania na obecne i przyszłe wyzwania związane z mobilnością i zrównoważonym rozwojem,
  2. rozwijanie i ułatwianie wszelkich form międzynarodowej współpracy między członkami oraz promowanie wymiany najlepszych praktyk,
  3. promowanie interoperacyjności oraz opracowywanie i publikowanie rozwiązań problemów związanych z systemem kolejowym,
  4. wspieranie członków w ich wysiłkach na rzecz rozwoju nowych biznesów i obszarów działalności,
  5. proponowanie nowych sposobów poprawy parametrów technicznych i środowiskowych transportu kolejowego, zwiększenie konkurencyjność i redukcja kosztów.

Działania UIC koncentrują się na obszarach:

  1. normalizacji (standaryzacji),
  2. ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju,
  3. bezpieczeństwa i ochrony,
  4. rozwoju przewozów na korytarzach towarowych,
  5. badaniach i innowacjach (nowych technologiach),
  6. promowania roli kolei w gospodarce światowej.

IAR, PAP, jk