Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Michał Dydliński 09.08.2021

Reforma Kodeksu pracy. Barbara Socha: trzeba zadbać o stabilność zatrudnienia

Trwają konsultacje dotyczące projektu Strategii Demograficznej 2040. Jak zaznaczyła pełnomocnik rządu do spraw Polityki Demograficznej Barbara Socha, w projekcie zidentyfikowano 10 obszarów utrudniających realizację planów o szczęśliwej rodzinie.

Wiceminister wyjaśniła, że zbyt niska dostępność stabilnej pracy jest drugą po mieszkaniach najważniejszą barierą, z którą trzeba się zmierzyć.


Posłuchaj
00:31 demog1.mp3 Barbara Socha: zbyt niska dostępność stabilnej pracy jest drugą po mieszkaniach najważniejszą barierą, z którą trzeba się zmierzyć (IAR)

Dodała, że rząd, konsultując się z pracodawcami, z partnerami społecznymi chce wypracować rozwiązania umożliwiające zwiększenie elastyczności i stabilności pracy.

programista shutterstock_1032639931 1200.jpg
"Ogromne zapotrzebowanie na specjalistów IT". Polskie firmy muszą płacić coraz lepiej

- Zaproponowaliśmy pakiet zmian w Kodeksie Pracy, które tym celom mają służyć - zaznaczyła pełnomocnik. Podkreśliła, że to, co nas odróżnia od innych krajów w Europie, to znikomy procent kobiet, które pracują na część etatu. Stąd ważne jest upowszechnienie tego rodzaju pracy.

Umowa czasowa nie daje stabilności

Polska wyróżnia się też na tle krajów europejskich pod względem liczby osób, zwłaszcza kobiet, pracujących na czas określony - zwraca uwagę wiceminister Barbara Socha. Jej zdaniem, taki rodzaj pracy nie daje poczucia stabilności.


Posłuchaj
00:25 demog2.mp3 Barbara Socha: Polska wyróżnia się też na tle krajów europejskich pod względem liczby osób, zwłaszcza kobiet, pracujących na czas określony (IAR)

W Strategii przewidziano między innymi ograniczenie możliwości zawierania umów o pracę na czas określony z osobami w wieku do 40 lat do maksymalnie 2 umów, na łączny czas nieprzekraczający 15 miesięcy. Przewidziano też objęcie matek ochroną przez okres do roku po powrocie do pracy z urlopu macierzyńskiego lub rodzicielskiego niezależnie od wymiaru czasu pracy. Rząd chce również wprowadzić ochronę dla ojców w ciągu 1. roku życia dziecka. W przypadku małżeństw ta ochrona obowiązywałaby od momentu zajścia żony w ciążę.


PolskieRadio24.pl, IAR, md