Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Adam Kaliński 06.11.2021

Ekspert: rosnące ceny prawdopodobnie wpłyną na ograniczenie świątecznych zakupów

Pandemia i dostawy będą wyzwaniami tegorocznego przedświątecznego sezonu handlowego dla przedsiębiorców - uważa ekspert PIE Urszula Kłosiewicz-Górecka. Inflacja przyczyni się natomiast do większej zakupowej ostrożności konsumentów - dodała.

Jak powiedziała ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, tegoroczne świąteczne wydatki konsumentów oraz działania marketingowe podejmowane przez przedsiębiorstwa są trudne do przewidzenia, ze względu na obawę o efekty szybkiego wzrostu poziomu zachorowań na COVID-19 i możliwości pojawienia się lokalnych obostrzeń. - Sprawy nie ułatwia wzrost cen towarów i usług, jak również zmiana w zachowaniach zakupowych konsumentów - wskazała.

Sprzedaż pozostanie solidna

Według Kłosiewicz-Góreckiej przedsiębiorcy w tym roku mogą być bardziej ostrożni w swoich działaniach, aby nie zostać np. z niesprzedanym świątecznym towarem, mogącym pogorszyć płynność finansową przedsiębiorstwa. - Jednak generalnie sprzedaż detaliczna pozostaje solidna, pomimo pogarszającej się sytuacji pandemicznej, a grudzień prawdopodobnie przyniesie przyspieszenie dynamiki sprzedaży - dodała.

SmartPhotoLab Shutterstock galeria handlowa zakupy 1200.jpg
Pandemia wpłynęła na zakupowe zwyczaje i ostrożność w wydawaniu pieniędzy. Oto wyniki najnowszego badania

Jak zaznaczyła, z listopadowych wyników Miesięcznego Indeksu Koniunktury (MIK), badania realizowanego przez Polski Instytut Ekonomiczny we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wynika, że przeważają firmy handlowe przewidujące utrzymanie dotychczasowego poziomu nowych zamówień (60 proc.). Na wzrost zamówień w kolejnym miesiącu w porównaniu z poprzednim wskazuje 21 proc. firm, spadek przewiduje 19 proc. z nich.

Handel internetowy coraz popularniejszy

Ekspert zwróciła uwagę na brak ciągłości dostaw wielu surowców i materiałów, które mogą utrudnić dostęp do niektórych produktów, szczególnie sprzętu elektronicznego. - Nie powinien to być jednak czynnik, który istotnie ograniczałby zakupy świąteczne. Tym bardziej, że coraz bardziej popularny handel online dysponuje rozszerzoną ofertą różnych grup artykułów - wskazała.

Dodała, że dynamicznie rosnących zakupów online można się spodziewać zwłaszcza wtedy, gdy utrzymywać się będzie wysoki poziom zachorowań na COVID-19. - Może to oznaczać duże wyzwania dla transportu, logistyki dostaw i organizacji pracy w handlu - oceniła.

Inflacja budzi niepokój

Zdaniem ekspert PIE we wcześniejszych, przedpandemicznych latach, świąteczna atmosfera w galeriach handlowych skutecznie zachęcała klientów do zwiększonych, w tym impulsowych, zakupów. - Z kolei wysoka inflacja budzi niepokój konsumentów co do ich przyszłej sytuacji ekonomicznej, a rosnące ceny towarów i usług prawdopodobnie przyczynią się do większej ostrożności konsumentów podczas zakupów świąteczno-noworocznych - oceniła.

ceny shutterstock_1980000383 1200.jpg
"To są idealne warunki, żeby przedsiębiorcy podnosili ceny". Ekonomista o inflacji

Wskazała, że w okresie pandemii wzrósł udział żywności w wydatkach ogółem gospodarstw domowych, m.in. wskutek ograniczonego korzystania w czasie pandemii z gastronomii i rosnącego zainteresowania konsumentów żywnością ekologiczną, z reguły droższą.

- Można spodziewać się, że konsumenci podczas świątecznych zakupów artykułów żywnościowych będą zwracać uwagę, aby nie kupić za dużo i nie marnować żywności, tym bardziej, że jest ona coraz droższa - zauważyła.

Wykorzystać trend

Według Kłosiewicz-Góreckiej część klientów skieruje swoją uwagę na produkty ekologiczne, pochodzące od lokalnych dostawców i wytwarzane wg tradycyjnych receptur.

- Jest to szansa na zwiększone obroty dla firm produkcyjnych i handlowych oraz gastronomii, które w sezonie świąteczno-zakupowym potrafią wykorzystać trend na zdrową żywność i produkty eko - oceniła.

PR24, akg