Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Jarosław Krawędkowski 16.02.2022

Następuje szybki rozwój polskiej gospodarki, ale są też bariery. Zobacz nowy raport

Rosnące ceny energii i wysokie koszty pracy są głównymi barierami w rozwoju przedsiębiorstw w Polsce. Wskazało na nie po 65 proc. badanych średnich i dużych firm. Mniej firm narzeka natomiast na dostęp do środków finansowych oraz na brak zamówień - wynika z raportu Grant Thornton.

Jak podkreślono w raporcie "Bariery w biznesie. Edycja 2022" opracowanym w ramach cyklu International Business Report przez Grant Thornton International, polska gospodarka w ostatnim czasie rozwija się w relatywnie szybkim tempie.

Dwie największe bariery rozwoju gospodarczego – droga energia i wysokie koszty pracy

"Rozwój ten mógłby być jeszcze bardziej dynamiczny, gdyby nie różnego rodzaju bariery, które utrudniają funkcjonowanie przedsiębiorstwom" - stwierdzono.

W opracowaniu wskazano, że obecnie największe bariery w rozwoju firm w Polsce są dwie – wysokie koszty energii elektrycznej oraz wysokie koszty związane z pracą.

"Po 65 proc. badanych przez nas średnich i dużych firm twierdzi, że są to dla nich "silne" bądź "bardzo silne" bariery w rozwoju" - zaznaczyli autorzy raportu.

Najwięcej barier w Indiach, najmniej - w Szwecji

Dodali, że spośród przebadanych innych krajów, odsetek przedsiębiorstw, które wskazują na takie bariery jest wyższy tylko w Indiach (81 proc.). Natomiast w Chinach i Nigerii, które zajmują odpowiednio 3. i 4. miejsce, wskaźnik ten wynosi 64 proc., a w zamykającej pierwszą piątkę Wielkiej Brytanii - 63 proc. W sklasyfikowanej na ostatniej, 30. pozycji Szwecji na bariery takie wskazało 23 proc. badanych.

Koszty pracy nadal wysokie w Polsce. W tej kategorii Polska na 5. miejscu

Wysokie koszty pracy, jak zauważono, zajmują czołową pozycję w rankingu barier Grant Thornton trzeci rok z rzędu. Przed rokiem na barierę tę wskazywało 75 proc. badanych w Polsce firm, a przed dwoma laty – 68 proc. "Odczuwalna dokuczliwość tej bariery nieco spadła w porównaniu z poprzednimi latami, ale nadal jest relatywnie wysoka na tle innych badanych barier" - dodano.

Na świecie barierę kosztów pracy jako "silną" bądź "bardzo silną" wskazują też w najnowszym badaniu m.in.: Indie (78 proc.), które zajmują pod tym względem 1. miejsce; Korea Południowa (69 proc. - 2. miejsce), USA (66 proc. - 3. miejsce), Chiny (66 proc. - 4. miejsce). Polska zajmuje w tym zestawieniu 5. pozycję. W Szwecji (ostatnie, 30. miejsce) jest to 20 proc.

Polskim przedsiębiorstwom doskwierają też rosnące koszty energii

W tym roku do największych barier w rozwoju przedsiębiorstw w Polsce dołączyły wysokie ceny energii. "Przed rokiem odsetek firm wskazujących ten czynnik wynosił 55 proc., co dawało mu dopiero 5. miejsce w naszym zestawieniu" - stwierdzono.

Nadal w zestawieniu barier znajduje się biurokracja

Cytowana w raporcie Jolanta Jackowiak, partner w Grant Thornton, zwróciła uwagę, że w najnowszym badaniu 60 proc. przedsiębiorców w Polsce jako "silną" bądź "bardzo silną" barierę wskazuje biurokrację. - To 4. najsilniejsza bariera w zestawieniu - zaznaczyła.

Zastrzegła, że badanie było przeprowadzane pod koniec 2021 r. - w przededniu wejścia w życie Polskiego Ładu.

- Biorąc pod uwagę zamieszanie, jakie pojawiły się z tego powodu od początku roku, wydaje się, że obecnie odsetek firm wskazujących tę barierę byłby jeszcze wyższy - oceniła.

Na tle innych badanych gospodarek daje to Polsce 5. pozycję. Przed nami są Indie (76 proc.), Wielka Brytania (65 proc.), RPA (63 proc.) i USA (62 proc.).

Na dostęp do środków finansowych i brak zamówień narzeka mniej firm

Na 3. pozycji największych barier dla firm w Polsce znalazła się niepewność ekonomiczna (61 proc.), na 5. - brak wykwalifikowanych pracowników (51 proc.), na 6. - brak zamówień (32 proc.), a na 7. - dostęp do finansowania (27 proc.).

Badanie na potrzeby raportu przeprowadziła firma Dynata na zlecenie Grant Thornton International. Zostało ono zrealizowane w okresie wrzesień-listopad 2021 r. wśród 10 tys. właścicieli lub członków zarządu średnich i dużych przedsiębiorstw na świecie, w tym 200 w Polsce.


PAP, jk