Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Michał Dydliński 13.05.2022

Inflacja na świecie. Zdecydowana większość inwestorów spodziewa się jej dalszego wzrostu

92 proc. inwestorów spodziewa się, że wojna na Ukrainie spowoduje dalszy wzrost inflacji - wynika z badania banku UBS. Ponad połowa z nich uważa, że inflacja będzie trwała przez dłuższy czas.

Biuro analiz banku UBS poinformowało o wynikach swoich badań dot. nastrojów inwestorów na 14 światowych rynkach. Wynika z nich, że 92 proc. inwestorów spodziewa się dalszego wzrostu inflacji, "a połowa z nich" uważa, że inflacja będzie trwała przez "dłuższy czas".

"Zdaniem połowy ankietowanych inwestorów zmienność na rynku jest większa niż zwykle. Większość inwestorów przewiduje negatywny wpływ wojny na gospodarkę, przy czym 66 proc. oczekuje wyższych cen energii, 64 proc. spodziewa się większej niestabilności na świecie, a 60 proc. obawia się nasilenia ataków cybernetycznych" - poinformowali analitycy.

Inwestorzy zaniepokojeni sytuacją

Jak wskazano, badani inwestorzy "nie dokonują jeszcze korekt w swoich portfelach, ale są gotowi to zrobić w przypadku dalszego spadku rynku". "Wielu z nich jest obecnie bardziej skłonnych do rozważenia zakupu złota, akcji krajowych i ropy naftowej, podczas gdy technologia i energia pozostają najbardziej atrakcyjnymi sektorami w obecnym otoczeniu rynkowym" - dodaje UBS.

"Inwestorzy na całym świecie są wyraźnie zaniepokojeni osobistymi i gospodarczymi skutkami jednego z największych kryzysów humanitarnych od dziesięcioleci" - skonstatowało UBS. Chociaż "trudno ocenić długoterminowe implikacje gospodarcze wojny na Ukrainie", to "większość inwestorów pozostaje optymistami" w kontekście perspektyw dla rynku akcji i "jest pewna swojego dobrze zdywersyfikowanego portfela inwestycyjnego".

Czytaj także:


Badanie UBS zostało przeprowadzone na próbie 2 644 inwestorów (posiadających co najmniej 1 mln dolarów w aktywach inwestycyjnych) i 1 084 właścicieli firm (o co najmniej 1 mln dolarów rocznego przychodu i co najmniej jednym pracownikiem poza sobą). Badanie przeprowadzono w okresie od 30 marca do 22 kwietnia 2022 roku. Próba globalna została podzielona na 14 rynków: Argentyna, Brazylia, Chiny, Francja, Niemcy, Hongkong, Włochy, Japonia, Meksyk, Singapur, Szwajcaria, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Wielka Brytania i USA.

PolskieRadio24.pl, PAP, md